Дълго време се смяташе, че поради прекалената чистота в света се е увеличила честотата на различни видове алергии. Постоянната употреба на сапун за ръце, антибактериални гелове за тяло, кърпички и антисептици прави човешкото тяло уязвимо за бактерии и алергени. Сега обаче учените поставиха това твърдение под въпрос.
Още: Паролите на над 1 милиард потребители в света ще се сменят с "ключове за достъп" до края на април
Още: Ново изследване: Децата на разведени родители са с цели 61 % по-висок шанс за инсулт
През последното столетие случаите на алергични заболявания нарастват с тревожни темпове. В някои развити страни до петгодишна възраст приблизително 30% от децата страдат от ринит, атопичен дерматит или астма. Генетичните фактори играят важна роля в податливостта към алергични заболявания, тъй като децата, родени от страдащи от алергии родители, също няколко пъти по-често страдат от алергии, докато при еднояйчните близнаци е около 50%.
ОЩЕ: Лекари в помощ на пациентите: Алергиите – невидимата заплаха
Но е невъзможно да се обясни такъв брой страдащи от алергия само с генетични фактори. Промените в експозицията на микроби след подобрени санитарни условия, ваксинация, широко разпространена употреба на антибиотици и промени в храненето многократно са цитирани като основни фактори, отговорни за бързото нарастване на заболяемостта.
Още: Научно изследване определи най-красивото име в света
Още: Северна Америка "капе" в земната мантия, откриха геолози
Друга популярна идея е „хигиенната хипотеза“ – тоест, че ранното излагане на микроби предпазва от развитие на алергии.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Посочен е гробът на Исус Христос: Археолози откриха неоспоримо доказателство
Още: В древна Троя през 2500 г. пр.н.е. всички пиели вино, и то много
Няма обаче причинно-следствена връзка между инфекциите в ранна възраст и алергиите. Минали изследвания показват, че някои инфекции могат да намалят производството на възпалителни антитела срещу алергени и да променят поведението на Т-клетките, участващи в алергиите. Изказвано е и предположението, че полезните бактерии в червата могат да „изключат“ възпалението в други части на тялото.
За да разберат влиянието на микробното въздействие през целия живот върху развитието на алергично възпаление, учени от Каролинския институт (Швеция) сравнили алергичния имунен отговор при „мръсни“ диви мишки с реакциите на типични чисти лабораторни гризачи. Всички мишки били генетично идентични, но дивите живеели в полуестествени условия и били изложени на силни микробни влияния от раждането си. Работата е публикувана в списание Science Immunology.
Учените открили, че дивите мишки в сравнение с обичайните развиват по-големи популации от антигенчувствителни Т-клетки в сравнение с нормалните SPF мишки. Въз основа на това учените са установили, че дивите мишки, изложени на разнообразно и доживотно въздействие на микроби, не са защитени от развитието на патологични алергични имунни реакции. Вместо това при тях възникнала тежка алергична реакция към алергените.
Още: Откриха нещо нечувано в Африка: Историята на този континент ще бъде пренаписана
Още: Doomscrolling - от 2010 г. насам човечеството стремително затъпява
ОЩЕ: Могат ли бебетата да имат сезонни алергии?
Според авторите на изследването техните данни допринасят за общото разбиране за това как могат да възникнат алергиите и какви клинични последствия може да имат. А допълнителни изследвания ще покажат как инфекциите и микробите може да бъдат използвани за подобряване на здравето.
Но имунитетът на хората и мишките има толкова сериозни разлики, че директен пренос на работни данни към хора едва ли е възможен. За да се опровергае окончателно „хигиенната хипотеза“, ще са необходими експерименти с примати.