Една от най-обещаващите терапии в областта на изследванията срещу стареенето включва набор от молекули, известни като факторите Яманака (на името на Шиня Яманака, японски Нобелов лауреат през 2012 г. за изследванията му върху стволовите клетки). Сега учените са ги използвали за подмладяване на стареещите клетки, регенерация на мускулите и борба с глаукомата.
Още: Рекордни количества "еректилен мед" конфискува Франция. Какво е "еректилен мед"?
Още: В името на науката: Заразяват хора с малария, за да изследват дългосрочните ефекти на болестта
Ново изследване на Института Солк се е стремило да развие тези специфични случаи на употреба, като е демонстрирало как тези молекули могат да обърнат признаците на стареене при мишки на средна и по-напреднала възраст без никакви признаци на здравословни проблеми след продължително лечение. Изследването е публикувано в списание Nature Aging.
Факторите Яманака в центъра на това изследване представляват набор от четири препрограмиращи молекули, които могат да нулират молекулярния часовник, открит в клетките на организма. Те връщат в изходно състояние уникалните образци от химически вещества, известни като епигенетични маркери, които се развиват по време на стареенето.
Този подход е използван за преобразуване на възрастни клетки обратно в стволови клетки, които след това могат да се диференцират в различни типове клетки.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Витамин В2 е способен да предотвратява стареенето, установиха учени
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Учените от Института по биология Солк по-рано са използвали подхода за обръщане на признаците на стареене при мишки с болест на преждевременно стареене и да подобрят функцията на тъканите в сърцето и мозъка. Отделно учени от Станфордския университет миналата година са използвали тази техника, за да дадат на възрастни мишки мускулната сила на млади мишки.
Целта на новото изследване се състояла в изучаване на ефектите върху здрави животни, когато те наближават последните етапи от живота, за да се разбере не само дали този подход предлага ползи против стареенето, но и дали причинява някакви неблагоприятни последици за здравето.
На мишки на средна възраст от 15 до 22 месеца, което съответства на възраст от 50 до 70 години при хората, били прилагани фактори Яманака в продължение на 7 месеца, докато друга група била лекувана в продължение на 10 месеца (възраст от 12 до 22 месеца, което съответства на възраст от 35 до 70 години). Трета група получавала молекулите само един месец и била на 25 месеца, или на 80 години в човешки еквивалент.
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Още: Иглата на Клеопатра: истината зад подвеждащото име
„Това, което наистина искахме да установим, е, че използването на този подход за по-дълъг период от време е безопасно – каза Прадип Реди, съавтор на изследването. – Действително, не сме забелязали никакви отрицателни ефекти върху здравето, поведението или телесната маса на тези животни.“
Кога мозъкът започва да остарява безвъзвратно?
Мишките не само не показали неврологични промени или изменения в кръвните клетки, но и признаци на рак; те приличали на по-млади животни в много отношения.
Епигенетични модели, типични за младите мишки, се наблюдавали в бъбреците и кожата, докато кожните клетки били способни да пролиферират (увеличаване броя на клетки, изграждащи дадена тъкан, вследсвие на тяхното делене и нарастване) и да сведат до минимум белезите след травми – способност, която обикновено намалява с възрастта. В същото време метаболитните молекули в кръвта не демонстрирали типичните възрастови изменения.
Тези ефекти били наблюдавани при мишките, лекувани както за 7, така и за 10 месеца, но не и при групата в напреднала възраст, лекувана само един месец. Учените също така анализирали мишките на „половината от подобрението“ и интересното е, че тези ефекти все още не се били проявили в пълна степен, което накарало изследователите да стигнат до извода, че „продължителността на лечението определя степента на положителните ефекти“.
„Ние сме развълнувани, че можем да използваме този подход през целия живот, за да забавим стареенето при нормални животни – казва Хуан Карлос Изписуа Белмонте, друг от авторите. – Този метод е безопасен и ефективен при мишки. Освен в борбата с възрастовите заболявания този подход може да предостави на биомедицинската общественост нов инструмент за възстановяване на здравето на тъканите и организма чрез подобряване на функцията на клетките и устойчивостта към различни болестни ситуации, такива като невродегенеративни заболявания.“
Мускули в Космоса ще разкриват тайната на стареенето
В бъдеще учените планират да изследват влиянието на факторите Яманака върху специфични молекули и гени и да разработят нови начини за доставянето им. Те също така възнамеряват да проучат колко дълго трае ефектът от терапията.
„В крайна сметка искаме да възстановим стабилността и функцията на старите клетки, така че да са по-устойчиви на стрес, травми и болести – казват изследователите. – Нашата работа показва, че поне при мишки има начин да се постигне това."