Учени: Натрупаният живак остава за постоянно в рибата тон

22 февруари 2024, 20:12 часа • 2899 | прочитания

Нивата на живак в рибата тон остават непроменени десетилетия след въвеждането на контрол върху замърсяването с цел да бъдат ограничени емисиите, съобщи Би Би Си, позовавайки се на френски учени.

Още: Посочиха точния брой крачки, които трябва да правим на ден, ако работим седнали

Още: Невъзможен грамаж: Изчислиха колко месо да ядем седмично, за да не вредим на здравето си

Отровният елемент се отделя при добива и изгарянето на въглища и попада в океана, където се наслагва в рибите. 

Още: "Бяха навсякъде": 100 кг живак, основи и киселини бяха намерени в столичен апартамент

Нивата на живак в рибата тон са останали постоянни в периода 1971-2022 г., установиха учените. Изключение прави увеличението в северозападната част на Тихия океан в края на 90-те години на миналия век, което е свързано с нарастващите емисии на живак в Азия, предизвикани от нарастващото потребление на въглища за производство на енергия.

Още: Разкриха причината за изчезването на гигантските кенгура

Още: Археологическо проучване доказа гладиаторските битки с лъвове в Римската империя (СНИМКА)

Експертите твърдят, че старият живак се крие дълбоко в океана и се издига във водите, в които плуват рибите тон. Живакът, който попада в морските екосистеми, се превръща в най-опасната си форма – метилживак. Той се натрупва в рибата тон, когато тя поглъща заразена плячка. След това хората са изложени на въздействието на елемента, когато ядат рибата, която е една от най-консумираните по света.

Още: Каква е хранителна разлика между консервираната и прясната риба тон?

Още: Финикийците не били предци на картагенците

Още: Експерти разкриха на каква възраст се появяват първите бели косми и защо

Живакът представлява особена заплаха за неродените бебета и малките деца, но също така е свързан със сърдечносъдови заболявания при възрастните. Правителствата по света се опитват да намалят дейностите, които са причина за изхвърлянето на този химикал в атмосферата.

Основните източници включват добив на въглища и злато, изгаряне на въглища, промишленост и преработка на отпадъци. Дори кремацията на човешки тела с амалгамени пломби допринася за отделянето на общото му количество във въздуха.

Още: Диетолог: Яденето на консервирана риба тон може да ви помогне да отслабнете

Още: Учени откриха напълно нов цвят, който може да се види само по специален начин

Още: Дървесни пръстени разказват за "Великия заговор на варварите" срещу Римска Британия

За да проверят дали тези действия са оказали влияние върху нивата на живак в рибата тон, изследователите проучиха данните от близо 3000 проби от мускулите на риба тон, уловена в Тихия, Атлантическия и Индийския океан, които заедно представляват 94% от световния улов на риба тон. Наред с други изследвания се констатира, че нивата на живак в някои видове риба тон намаляват, предава БТА. 

„Разполагаме с много повече данни, повече проби и по-широк диапазон от размерите на рибите“, каза водещият автор на изследването Анаис Медьо от Френския национален изследователски институт за устойчиво развитие. Учените твърдят, че постоянните нива могат да се дължат на емисии отпреди много десетилетия или векове. 

Още: Топ руски невролог разби мита за живака и ваксините

„Нашето проучване показва, че ще са необходими огромни намаления на емисиите на живак, за да намалеят нивата на живак в рибата тон“, каза съавторът на изследването Ан Лорен. „Дори и при значително намаляване на емисиите, нашите резултати показват, че ще трябва да проявим търпение, преди да видим промяна в нивата на живак в рибата тон“.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес