Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Учени дешифрираха 57 писма на Мария Стюарт, писани през 19-годишния ѝ плен

09 февруари 2023, 07:50 часа • 8391 прочитания

Международен екип учени успяха да дешифрират изгубените писма на шотландската кралица Мария Стюарт, написани от нея по време на 19-годишния ѝ плен.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

Една от най-известните исторически фигури от XVI век, шотландската кралица Мария Стюарт, е първата в листата за наследяване на английския трон след братовчедка си Елизабет I. Католиците смятат именно Мария за законен владетел на Англия, така че англиканката Елизабет държи съперницата си затворена в замъка Фодърингхей в продължение на 19 години, докато на 8 февруари 1587 г. Мария Стюарт е екзекутирана за предполагаемото ѝ участие в заговор за свалянето на Елизабет.

По време на престоя си в затвора Мария активно общува със съратници и съюзници. Тя полага много усилия за вербуването на нови съмишленици и запазване на тайната. Не е изненадващо, че Мария и нейните съюзници са използвали шифри. Чак след близо 450 години международен екип от криптографи успя да дешифрира 57 от нейните писма. Резултатите от работата са публикувани в списание Cryptologia.

Всички писма датират от 1578 – 1584 г., като получателят на повечето от тях е Мишел дьо Кастелно-Мовизиер, френският посланик в Англия. Историците отдавна подозират, че двамата са били в сговор, но нямаше доказателства. Учените смятали се, че част от кореспонденцията е безвъзвратно изгубена и са запазени само споменавания на липсващите писма в други послания. Оказало се, че през цялото това време „изгубените“ документи се съхранявали в същите архиви. Те обаче били отбелязани като отнасящи се към италианската история.

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

В писмата си Мария често се оплаква от лошо самочувствие и от условията на своя плен. Тя също така споменава, че преговорите с Елизабет I за условията на освобождаване се водят „недобросъвестно“. Пленената кралица често била обземана от депресия поради продължителната си самота и безразличието на френското правителство към нейната съдба.

Първото дешифрирано писмо било на френски език – именно тази особеност навела изследователите на идеята, че то едва ли е написано в Италия. По-нататъшното дешифриране показало, че авторът на съобщенията е жена. Името „Уолсингам“ и споменаването на плен предизвикали подозрения, че Мария Стюарт е написала това писмо. По-късно били открити още 56 писма, написани със същия шифър. Според Джон Гай, автор на биографията на шотландската кралица, тази находка е станала „литературна и историческа сензация“.

Историците подозират, че това не са всички „изгубени“ писма на пленената кралица. Ако е така, то биографията на Мария Стюарт далеч не е завършена, тъй като нови находки биха могли да хвърлят повече светлина върху дългите ѝ години пленничество в замъка Фодърингхей.

ОЩЕ: Ковчежето, което уби Мария Стюарт

Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)

Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес