Мръсният въздух съкращава живота на хората средно с почти 2 години. До този извод стигнаха учени от Института за енергийна политика на Чикагския университет, предаде БГНЕС.
Още: В древна Троя през 2500 г. пр.н.е. всички пиели вино, и то много
Още: Откриха нещо нечувано в Африка: Историята на този континент ще бъде пренаписана
Непал е страната с най-замърсен въздух в света, а след нея се нарежда Индия, се казва в изследването.
Замърсяването на въздуха с твърди частици в тези страни е толкова сериозно, че то съкращава средната продължителност на живота на техните граждани с цели 4 години в сравнение тази, която те биха имали, ако въздухът там отговаряше на препоръките на Световната здравна организация.
Степента на замърсяване на атмосферата зависи от региона. Например в Хималайските предпланини въздухът е изключително чист. Но концентрацията на твърдите частици във въздуха на непалската столица Катманду и околните райони, в индийския Национален столичен окръг Делхи, в редица райони на щатите Бихар, Утар-Прадеш, Пенджаб е такава, че съкращава живота на местните жители с цели 6 години. За сравнение, прогнозираната продължителност на живота в Китай, страна с много мръсен въздух, се съкращава само с 2,9 години, а в САЩ – с 0,1 години, се посочва в изследването.
Още: Doomscrolling - от 2010 г. насам човечеството стремително затъпява
Замърсяването на въздуха, причинено до голяма степен от изгарянето на изкопаемите горива, съкращава в глобален план продължителността на живота средно с 1,8 години на човек.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Невробиолози разбраха как мозъкът предсказва бъдещето
Още: Растенията също страдат от стрес, нов умен сензор им помага
Същевременно на бял свят се появиха данни и за пиенето на вода. Ако пием твърде много вода, може да пострадат бъбреците ни. Те могат да преработват около 800-1000 милилитра вода в час. Ако това количество бъде надвишено, тогава се нарушава натриевият баланс в организма. "Опиянението" с вода затруднява регулирането на кръвното налягане, което може да доведе до увреждане на функциите на мозъка, кома и дори смърт. Възрастните хора трябва да пият не повече от три-четири литра вода дневно, съветват лекари.