Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Там, където му е мястото. Учени ще изпълнят последното желание на Бетовен

22 юли 2023, 07:50 часа • 3368 прочитания

Фрагменти от череп, за които се предполага, че принадлежат на Лудвиг ван Бетовен, се завърнаха във Виена, където е погребан легендарният немски композитор от XIX век, съобщава Phys.org.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

Фрагментите са дарение от американският бизнесмен Пол Кауфман, който ги е наследила, за Медицинския университет във Виена, където изследователите ще изследват заболяванията, от които е страдал композиторът, и причината за смъртта му.

„Тук е мястото на костите, във Виена“, казва Кауфман.

Австрийският съдебен лекар Кристиан Райтер обяснява, че 10-те фрагмента, включително две по-големи парчета, едно от задната част на главата и едно от дясната страна на челото, имат „голяма стойност“.

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

„Тук получихме наистина ценен материал, с който се надяваме да продължим да изследваме и през следващите години. Това е било и желанието на Бетовен“, казва Райтер.

Бетовен получи диагноза по музиката си

Композиторът се бори със заболяване през целия си живот и изрично иска тялото му да бъде изследвано, добавя Райтер.

Бетовен, чиито произведения са сред най-великите в западната класическа музика, умира на 56 години през 1827 г. след години на борба с неизвестни заболявания, включително нарастваща глухота в по-късните му години.

Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)

Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

Смята се, че фрагментите са единствените оцелели от черепа на Бетовен.

Кауфман, чиито еврейски предци бягат от нацистите, обяснява, че е намерил фрагментите в малка кутия с надпис „Бетовен“ в семеен сейф във френска банка през 1990 г.

Смята се, че прачичото на Кауфман, австрийският лекар Франц Ромео Зелигман, ги е придобил през 1863 г. по време на ексхумация на тялото на Бетовен.

По думите на Кауфман сега фрагментите ще бъдат анализирани допълнително, за да се потвърди, че принадлежат на покойния композитор, починал във Виена.

Причината за смъртта е мистерия

Наличните доказателства сочат, че фрагментите са автентични.

През 2005 г. група американски учени обявяват, че тестовете с косата на Бетовен и фрагментите от черепа показват, че той е починал от отравяне с олово, което също може да е причина за загубата на слуха му.

Подозрение: Бетовен е бил глух поради отравяне с олово

Изследователи от Националната лаборатория в Аргон на Министерството на енергетиката на САЩ в Илинойс казват, че фрагментите, тествани в най-мощната рентгенова инсталация в страната, имат високи концентрации на олово, което съответства на по-ранните открития на олово в косата му. Източникът на оловото е неизвестен, но може да е от чаша за вино, направена от метала.

Като алтернатива някои медицински лечения през XVIII и XIX век са използвали тежки метали като олово и живак.

Бетовен страда от болки в корема през 20-те си години, които постепенно се влошават и композиторът посещава голям брой лекари в търсене на лек.

През март изследователи, които секвенираха генома на Бетовен, използвайки проби от коса, заявиха, че зад смъртта му вероятно стои чернодробна недостатъчност или цироза, причинена от редица фактори, включително консумация на алкохол.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес