Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Тайно оръжие от Втората световна война: учени откриха "погребан" катапулт

15 октомври 2023, 07:50 часа • 51649 прочитания

Катапултът, предназначен да изстрелва бомбардировачи в Югоизточна Англия, никога не е бил използван

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Археолози в Англия са разкопали експериментален катапулт, предназначен да изстрелва във въздуха бомбардировачи от Втората световна война.

Катапултът, наречен Royal Aircraft Establishment (RAE) Mark III Catapult и разположен в Оксфордшир в Югоизточна Англия, е бил предназначен за изстрелване на самолети, използващи по-къси писти и заредени с повече гориво, съобщава Лондонският археологически музей (MOLA), цитиран от Live Science.

Но прототипът, построен между 1938 и 1940 г., никога не е използван. Устройството по-късно е погребано и през 1941 г. над него е построена редовна писта. Конструкцията му обаче помогнала да се проправи пътят за други катапултни системи, включително кораб за катапултни самолети (CAM) от 1941 г., който можел да изстрелва бойни самолети от кораби, се казва в изявление, публикувано от MOLA.

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид

ОЩЕ: Огромна пътна мрежа на Римската империя е открита във Великобритания

Дигитална реконструкция на самолет от Втората световна война върху катапулта. Снимки: Museum of London Archaeology (MOLA)

Наскоро изкопаната структура на катапулт „ни напомня за бързите експерименти и иновациите от годините между двете световни войни и Втората световна война“, казва Сюзън Портър, служител по проекта в MOLA.

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

Още: Саксонци се сражавали като наемници за Византийската империя

Археолозите разкопали катапулта при строителни работи в Кампуса за наука и иновации Харуел. Разкопките разкрили устройството на катапулта, което се състои от голяма кръгла яма с ширина 30 метра, покрита с въртяща се платформа. Тази въртяща се платформа насочва самолета към една от двете бетонни писти, чиято дължина е само 82 м. За сравнение съвременните писти за самолети под 90 718 кг са с дължина най-малко 1829 м.

Кука прикрепяла бойните самолети, които трябвало да бъдат изстреляни, към подземен пневматичен таран. След това 12 авиационни двигателя Rolls-Royce Kestrel, разположени под въртящата се платформа, задвижвали тарана. „Този въздух под високо налягане след това се насочва към пневматичния таран, който бързо се разширява, буквално катапултирайки големите бомбардировачи в небето“, се казва в съобщението.

ОЩЕ: Каменни брадви на 300 000 години са открити в Англия

Дигитална реконструкция, показваща самолет върху катапултиращата писта.

Но прототипът никога не е работил правилно, отчасти защото не е пасвал на самолетите бомбардировачи, които е трябвало да изстрелва. След като катапултът бил изоставен и войната свършила, ямата била използвана за съхранение на радиоактивни отпадъци. Впоследствие радиоактивните отпадъци били премахнати, но катапултът останал заровен чак до сегашните разкопки.

Други разкопки на обекта разкрили още една близка писта, включително светлини на пистата и неизвестна досега огнева точка, която трябвало да защитава пистата от атака.

Изследователите са използвали стотици снимки и хиляди измервания на катапулта, за да създадат 3D цифров модел на системата, който може да се види онлайн.

ОЩЕ: Сребърна фалера с образа на горгона Медуза е открита във Виндоланда

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес