Антивирусното лекарство ремдесивир не трябва да се използва за лечение на пациенти с COVID-19, независимо колко тежко е тяхното състояние, тъй като то няма "решаващ ефект" върху шансовете за оцеляване, заявиха от Световната здравна организация (СЗО), съобаща БГНЕС. Група за развитие на насоките на СЗО (GDG) от международни експерти заяви, че "няма доказателства, основани на наличните в момента данни, че наистина ремдесивир повлиява положително важните за пациентите резултати". Препоръката на СЗО от петък се основава на четири международни проучвания сред над 7 000 пациенти, хоспитализирани с вируса. Докладът от изследването им е публикувант в BMJ.
WHO advises against Gilead's remdesivir for all hospitalised COVID-19 patients https://t.co/J1zhuDHwlF pic.twitter.com/oSHsWWNTlQ
— Reuters (@Reuters) November 20, 2020
Съединените щати, Европейският съюз и други страни издадоха временно одобрение за употребата на ремдесивир, след като първоначалните изследвания показаха, че медикаментът може да съкрати времето за възстановяване при някои пациенти с коронавирус. Президентът Доналд Тръмп беше лекуван с ремдесивир наред с други лекарства, след като през октомври беше хоспитализиран след заразяване с коронавируса. Миналия месец производителят Gilead заяви, че лекарството е увеличило продажбите си през третото тримесечие на 2020 г. с почти 900 000 000 долара.
Първоначално, разработен за лечение на вируса Ебола, ремдесивир е препоръчан в проучване, публикувано през май, като средство за намаляване на болничния престой на страдащите от COVID-19 от 15 на 11 дни. Последващи изследвания на СЗО установиха, че лекарството "изглежда, че има малък или никакъв ефект" върху смъртността или продължителността на хоспитализацията сред повече от 11 000 хоспитализирани пациенти в 30 страни.