Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Съсредоточаването върху картина временно "отключва" слуха

09 декември 2015, 12:24 часа • 6937 прочитания

Неврофизиолози от Лондон изясниха, че съсредоточаването на вниманието върху сложна визуална задача временно прави човека почти глух спрямо звуци.

Това може да обясни защо някои хора не чуват сигналите на колите и стават жертви на катастрофи, се казва в статия, публикувана в сп. Journal of Neuroscience.

Хората често се сблъскват с проблема, че техните събеседници, роднини или колеги ги игнорират, вторачени в монитора, книгата или екрана на телевизора, и след това казват, че не са ги чули.

В подобни, но по-трагични случаи, пешеходците не чуват клаксона, пресичайки улицата със смартфона в ръка, а хирурзите не забелязват пищенето на различните медицински уреди, сигнализиращи за опасността за здравето на пациента.

Мария Чейт от Лондонския университетски колеж и колегите ѝ открили обяснение на това и оправдали любителите на книгите, телевизията и компютрите, като проследили как се променя работата на мозъка в момента, когато човек гледа силно интересуваща го или много сложна картина.

За тази цел учените намерили 13 доброволци, които се съгласили да решат сложна визуална загадка, докато се намирали в магнитоенцефалограф.

Този уред, както обясняват авторите на статията, позволява да се измери активността в различни области на мозъка по магнитното поле, възникващо в резултат на електрическата активност на невроните, което позволява да се определи какви части от нашата нервна система работят и реагират на събитията при проява на определени стимули.

Както показали резултатите от магнитоенцефалографа, концентрацията на вниманието върху визуални стимули преустройва работата на мозъка по такъв начин, че чувствителността на слуховата кора на мозъка към дразнители рязко спада, благодарение на което човек временно "оглушава", губейки способност да разпознава дори добре различими и доста силни звуци.

Тази глухота не се явява абсолютна – както показали експериментите, доста силни звуци, като сирената на Бърза помощ или полицейски автомобил, или клаксона на камион са способни да "пробият" през понижената чувствителност на слуховата кора на мозъка.

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес