За да се компенсира разликата между точното атомно време и въртенето на нашата планета, през последните 50 години към часовниците периодично се добавят високосни секунди. Обикновените хора всъщност не забелязаха това, но Международното бюро за мерки и теглилки е изпитало много главоболия и сега събралите се във Версайския дворец във Франция експертите по измерване на времето решиха да се откажат от „допълнителните“ секунди.
Още: 5000-годишна пирамида от първата цивилизация на Мезоамерика е открита в Перу
Още: Най-старите доказателства за замърсяване с олово идват от Древна Гърция
Точно както „допълнителен“ ден през февруари се добавя към високосна година, от половин век към световните часовници се добавят „допълнителни“ високосни секунди. Целта е да се компенсира разликата между точното атомно време и въртенето на Земята.
Макар че обикновените хора едва ли са забелязвали, че часовете им стават малко по-дълги, „допълнителните“ секунди са се превърнали в проклятие за всички системи, които изискват измерване на точно време, като например сателитна навигация, телекомуникации, търговия и дори космически пътешествия.
Естествено, най-много от необходимостта за корекция на времето е страдало Международното бюро за мерки и теглилки, което отговаря за координираното универсално време – международния стандарт, по който хората на Земята сверяват своите часовници.
Още: Използването на конец за зъби може да намали риска от инсулт
Още: Ужасяващо древно жертвоприношение на бременна жена е открито в Еквадор
И сега, на 27-ата генерална конференция по мерки и теглилки, проведена във Версайския дворец, учени и представители на правителствата от цял свят са гласували за прекратяване на добавянето на „допълнителни“ секунди към 2035 г. Това ще направи възможно създаването на по-точни системи и програми, които вече няма да се нуждаят от постоянна корекция във времето, макар и с цената на загуба на абсолютната точност на земното време.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Учени бързат да разкрият тайните на древни цивилизации, озовали се под водата
Както съобщава Phys.org, Русия е гласувала против резолюцията, тъй като Москва искала да отложи датата на влизане в сила на това решение до 2040 г. В същото време други държави призовали за по-бърз отказ преди 2030 г., така че 2035 г. била оптималната компромисна дата.
За първи път „допълнителни“ секунди започват да се добавят през 1972 г., за последен път това се е случило през 2016 г. До 2035 г. тази традиция ще продължи, но след това като компенсация ще встъпят по-големи времеви периоди (например минути), които ще трябва да се добавят по-рядко – веднъж на 50 – 100 години.
ОЩЕ: Високосната секунда преживява последните си дни
Още: Учени откриха шест пъти по-голяма от Земята планета, подходяща ли е за живот?
Още: Погребани континенти: Древни мегаострови са открити дълбоко под земната повърхност