Светът се отказва от „допълнителните“ секунди: По-малко прецизност, повече удобство

22 ноември 2022, 08:55 часа • 1679 | прочитания

За да се компенсира разликата между точното атомно време и въртенето на нашата планета, през последните 50 години към часовниците периодично се добавят високосни секунди. Обикновените хора всъщност не забелязаха това, но Международното бюро за мерки и теглилки е изпитало много главоболия и сега събралите се във Версайския дворец във Франция експертите по измерване на времето решиха да се откажат от „допълнителните“ секунди.

Още: Създадоха 3D принтирани вегански калмари (ВИДЕО)

Още: Посочиха точния брой крачки, които трябва да правим на ден, ако работим седнали

Точно както „допълнителен“ ден през февруари се добавя към високосна година, от половин век към световните часовници се добавят „допълнителни“ високосни секунди. Целта е да се компенсира разликата между точното атомно време и въртенето на Земята.

Макар че обикновените хора едва ли са забелязвали, че часовете им стават малко по-дълги, „допълнителните“ секунди са се превърнали в проклятие за всички системи, които изискват измерване на точно време, като например сателитна навигация, телекомуникации, търговия и дори космически пътешествия.

Естествено, най-много от необходимостта за корекция на времето е страдало Международното бюро за мерки и теглилки, което отговаря за координираното универсално време – международния стандарт, по който хората на Земята сверяват своите часовници.

Още: Невъзможен грамаж: Изчислиха колко месо да ядем седмично, за да не вредим на здравето си

Още: Разкриха причината за изчезването на гигантските кенгура

И сега, на 27-ата генерална конференция по мерки и теглилки, проведена във Версайския дворец, учени и представители на правителствата от цял ​​свят са гласували за прекратяване на добавянето на „допълнителни“ секунди към 2035 г. Това ще направи възможно създаването на по-точни системи и програми, които вече няма да се нуждаят от постоянна корекция във времето, макар и с цената на загуба на абсолютната точност на земното време.

Както съобщава Phys.org, Русия е гласувала против резолюцията, тъй като Москва искала да отложи датата на влизане в сила на това решение до 2040 г. В същото време други държави призовали за по-бърз отказ преди 2030 г., така че 2035 г. била оптималната компромисна дата.

За първи път „допълнителни“ секунди започват да се добавят през 1972 г., за последен път това се е случило през 2016 г. До 2035 г. тази традиция ще продължи, но след това като компенсация ще встъпят по-големи времеви периоди (например минути), които ще трябва да се добавят по-рядко – веднъж на 50 – 100 години.

ОЩЕ: Високосната секунда преживява последните си дни

Още: Експерти разкриха на каква възраст се появяват първите бели косми и защо

Още: Учени откриха напълно нов цвят, който може да се види само по специален начин

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес