Археолози са открили останки от древно светилище в селището Чаталхьоюк в Турция. По предварителни оценки възрастта на ритуалното съоръжение с площ от около 30 квадратни метра достига 8200 години, съобщава Анадолската агенция.
Един от най-известните праисторически паметници, Чаталхьоюк, се намира в Централна Анадола. Открит е през 1958 г. от британския археолог Джеймс Меларт, който започва да изследва този паметник през 1961 г. В момента този паметник представлява две големи могили: източна (около 7400/7100 – 5900 г. пр.н.е.) и западна (около 6000 – 5600 г. пр.н.е.).
По време на разкопките на тези могили археолозите са открили множество допрени един до друг домове, изградени от кирпич и дърво, в които е можело да се влезе само през покрива. В жилищата имало печка, килер и платформи за сядане, спане или работа, под които били погребвани и мъртвите. В селището нямало улици и цялото движение вътре в него, изглежда, се е извършвало по покривите на едноетажните постройки. Според учените броят на къщите в Чаталхьоюк може да е достигало две хиляди, а броят на жителите – десет хиляди души. Редица структури на този паметник се интерпретират от учените като светилища или храмове. Те са боядисани по-богато от останалите сгради.
Възстановка на характерен интериор в Чаталхьоюк. Elelicht / CC BY-SA 3.0
По думите на Тюркан новата сграда съдържа олтар, пейки, украсени с глави на бик, стенописи и релефи. Откритото светилище е подобно на аналогични съоръжения от по-ранен етап от съществуването на Чаталхьоюк. То се различава от обикновените жилищни сгради по това, че в храма няма обикновени елементи от бита, с изключение на огнището, но и то е разположено на нетипично място. Въпреки че археолозите все още не са получили радиовъглеродни датировки, те предполагат, че светилището е било използвано преди около 8200 години.
Модел на Чаталхьоюк в музея на Ваймар. Wolfgang Sauber / CC BY-SA 4.0
Неотдавна археолозите откриха в Чаталхьоюк статуетка на неизвестно божество. Материалът на фигурката – мрамор – бил доста рядък за подобна работа. По статуетката са останали следи от инструмента, използван за нейното изсичате. Освен това фигурката вероятно е на мъж и вероятно е имала продължение (или е служила като неразделна част от някаква скулптурна композиция). Едно от предположенията е, че това е още едно божество от пантеона на хората, населявали това място.
Учените не знаят защо хората са престанали да живеят в Чаталхьоюк (от около 5600 г. пр.н.е.). Факт е, че това селище изглежда изключително странно: в него сякаш не е имало престъпност (няма следи от разграбване на гробове с ценни погребални принадлежности), не е имало екзекуции, убийства (съдейки по изследване на останки), не е имало войни.
Неолитното селище е включено в списъка на Световното културно наследство на ЮНЕСКО.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Дървени сърпове на повече от 7000 години са намерени в Италия