Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Странните "приятели" на интелекта

09 януари 2017, 14:30 часа • 5843 прочитания

Още през 50-те години на миналия век психологът Луис Търман, който в продължение на много години се занимава с въпросите, свързани с развитието на интелекта, стига до извода, че високото ниво на IQ не винаги води до големи постижения. През изминалите десетилетия науката изследва признаците на хората с висок интелект. Ето какво казват проучванията по въпроса от последните две години.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

1. Проблеми с душевното здраве

Напълно възможно е душевните разстройства да са цената, която човечеството трябва да заплати за високия интелект. До този извод са стигнали психолози от университета в Глазгоу. Те наблюдавали 2000 души от тяхната 8-годишна възраст, докато навършили 22-23 години. Било установено, че колкото по-високо е нивото на интелекта в детска възраст, толкова по-голяма е вероятността човек да развие биполярно разстройство. След публикуването на това изследване възникват дискусии относно това има ли връзка между интелекта, креативността и душевните разстройства. Според учените тази теза може да бъде обяснена от гледна точка на еволюцията. Развитието на интелекта на Homo sapiens е свързано с генни мутации, с възникването на които се обяснява и повишеният риск от душевни заболявания.

2. Тревожност

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Умните хора са и по-предразположени към тревожност, твърдят американски невробиолози. Според тях в хода на еволюцията интелекта и тревожността са се формирали паралелно. В древността постоянната проява на бдителност е помагала на човека да оцелее.

3. Нови идеи

Новите идеи се появяват именно при хората с висок интелект. Това отново е важно от еволюционна и историческа гледна точка, тъй като говори за способност да отхвърляш стереотипите и да виждаш нови пътища за развитие. Освен това хората с висок интелект по-често са атеисти, а в политически план са по-склонни да заемат либерална позиция. Младите хора, които се определят като консерватори имали средно ниво на IQ 95, докато по-либералните - 106.

4. Самота

Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)

Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

Друго интересно откритие на Сатоси Канадзава и колегата му Норман Ли от Университета в Сингапур гласи, че колкото по-широк е приятелския кръг на хората с висок интелект, толкова по-ниска е удовлетвореността им от живота. Тази теза опровергава твърдението, че социализацията ни помага да се чувстваме по-щастливи.

5. Режим „сова“

Същите учени от Сингапур добавят и друга черта на умните хора – те се събуждат по-късно. Наблюденията им над 20 745 тийнейджъри показали, че онези от тях с високо ниво на интелект си лягат по-късно и съответно стават по-късно. През почивните дни разликата между двете групи била още по-видима.

6. Доверие към околните

Колкото по-високо е нивото на интелекта, толкова по-голямо е доверието към околните. Това вероятно се дължи на факта, че колкото по-умен е човек, толкова по-добре разбира останалите. Освен това е доказано, че хората, които се доверяват повече се чувстват по-щастливи и са по-здрави.

7. Склонност към мързел

Мързеливите хора са по-склонни да размишляват. Хората, които не могат да не правят нищо, с действията си по-лесно бягат от мислите си. Проучванията по темата показват, че хората, които мислят повече имат по-добра памет, отделят повече време за вземането на решение и в крайна сметка избират най-добрия вариант.

Източник: Spring.org, превод: Actualno.com

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес