Спонтанното излекуване на двама заразени с вируса на СПИН мъже, единият от които преди 30 години, вероятно се дължи на интегриране на деградирал и неутрализиран вирус ХИВ в тяхната ДНК, сочат резултатите от изследване, цитирани от Франс прес. Двамата пациенти били заразени с ХИВ, но не били засегнати от СПИН. Количеството на вируса в кръвта им винаги било сведено до неоткриваеми нива.
"Тези наблюдения откриват пътища за намиране на лек, заяви един от авторите на изследването проф. Дидие Раул от медицинския факултет в университета Екс-Марсилия във Франция. Той е работил заедно с проф. Ив Леви от Френския национален институт за здравеопазване и медицински изследвания. Извършеният с помощта на съвременни технологии анализ позволил да се реконструира вирусът, открит в генома на двамата пациенти.
Учените установили, че той е дезактивиран от система за прекъсвания на информацията, командвана от гените му. Така вирусът станал неспособен да се мултиплицира, но продължил да присъства в ДНК на пациентите. Въпросните прекъсвания на информацията вероятно се дължат на ензима Apobec, който е част от арсенала, с който човешката имунна система се бори с вируса, но обикновено е дезактивиран от протеин на ХИВ.
Резултатите от изследването откриват перспективи за излекуване чрез използване или стимулиране на този ензим и за идентифициране на онези пациенти, които имат шанса да се излекуват спонтанно, отбелязаха учените. Проф. Раул е на мнение, че получените резултати могат също да доведат до преразглеждане на виждането за излекуване.
Това виждане досега бе базирано единствено върху освобождаване на организма от присъствието на вируса. Резултатите от изследването са публикувани в Clinical Microbiology and Infection.