Ценен артефакт е открит в графство Уилтшър с помощта на металдетектор. Името на човека, който е намерил средновековната златна брошка с надписи на латински и иврит, не се разкрива.
Според експерти тази брошка, която е на около 800 години, вероятно е имала функцията на талисман. И в него се преплитат както религиозните, така и магическите представи на средновековното общество.
Надписът на латински се превежда като „Радвай се, Мария, изпълнена с благодат, Господ е с теб, благословена си ти между жените и благословен е плодът на твоята утроба. Амин." А надписът на иврит е съкращението AGLA, което означава „Ти си силен навеки, Господи“.
Хората живели до Абу Даби още преди 8500 години
Според професора по религия от Северозападния университет Ричард Кикхефер, еврейската фраза „Ти си силен навеки, Господи“ често е била използвана в средновековните магически артефакти, докато молитвата е била стандартно възпяване на Дева Мария, разпространено сред всички християни.
„Тази комбинация от религия и магия не е нещо необичайно“, казва Ричард Кикхефер.
Експертът подчертава, че подобна смесица от религиозни и магически значения придава на амулета специална сила в очите на човека, който го носи.
Еврейската абревиатура AGLA "много често се е използвала през Средновековието – от висока ритуална магия до защитни амулети и талисмани. Това е едно от многото божествени имена или думи за сила, разпространени в средновековните традиции“, потвърждава Франк Клаасен, професор по история в Университета на Саскачеван (Канада).
Древни мумии на принесени в жертва деца са открити в Перу
Според Катрин Райдър, професор по средновековна история в университета в Ексетър, библейските цитати в амулети понякога били използвани като начин да се предпази човек от нещастия. Експертът обаче смята, че брошката не е могла да има някакво магическо значение. „Може би това е по-скоро сива зона между това, което смятаме за магия и религия“, казва Райдър.
Предвид малкия размер на брошката и споменаването на Дева Мария, този предмет може да е принадлежал на жена. „Предполагам, че брошката е била прикрепяна към женска дреха, изработена от някакъв вид лека материя“, отбелязва Карън Джоли, професор по история в Хавайския университет в Маноа. Тя добавя, че може би брошката е била носена като средство за защита по време на бременност или раждане.
Сега, според британското законодателство, находката преминава през Закона за съкровищата, който ще определи съдбата на артефакта. Може би тя ще бъде прехвърлена в някой от местните музеи, а човекът, който я е открил, ще получи парична награда.