Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Схватка между змия и жаба е следа от неизвестен езически култ

31 декември 2023, 07:50 часа • 3465 прочитания

Археолози от Масариковия университет (Бърно, Чехия) по време на разкопки в южната част на Чешката република откриха бронзов обков от колан (най-вероятно катарама) от необичаен вид. На нея майсторът е изобразил змия, опитваща се да изяде жаба.

Находката е датирана към VIII век сл.Хр. Според археолозите тя принадлежи към групата на т.нар. аварски колани, произвеждани в Централна Европа през VII и VIII век от новата ера и са били част от аварското облекло.

Аварите са номади от централноазиатски произход, дошли в Европа по време на Великото преселение на народите. Те не отиват далеч на запад и създават Аварския хаганат, който заема значителна част от Централна и Източна Европа.

ОЩЕ: Учени изясниха произхода на аварите

Държавата на вчерашните номади неочаквано се превръща в една от най-силните в Европа от Тъмните векове. Аварите воюват – и то доста успешно – с Франкското кралство и Византия.

Сред артефактите на Аварския хаганат често се срещат кожени колани, украсени с отлети фигури. Различното на  аварските продукти е, че те са изработвани само от бронз. И стойността им се определяла не от стойността на материала (както в случая със среброто и златото), а от красотата и изяществото на изделието.

Учените смятат такива колани за признак на елита. А находките на подобни предмети в други региони на Европа (извън пределите на хаганата) традиционно се считат за доказателство за господстващото положение на аварите над околните народи, които не основават държави. Един вид дипломатически подарък от богатите към бедните.

Чешките археолози, открили обкова с жабата и змията, са установили, че преди около десет години точно същите предмети са били открити от техни колеги. Един е открит в Чехия (в Бохемия), втори – в Унгария, трети – в Източна Германия.

Първата и четвъртата катарама са намерени в Чехия, втората – в Германия, третата – в Унгария. Jiří Macháček et al. / Journal of Archaeological Science, 2023

Учените смятат, че разпръскването на предмети с еднакъв сюжет не може да се обясни нито с дипломация, нито с търговски отношения. Те са изложили изводите си в статия, публикувана в Journal of Archaeological Science.

Авторите с помощта на химичен анализ на изотопите на оловото, съдържащи се в бронзовата сплав, идентифицирали общия източник на медта, от която е изработен открития обков. Медта, използвана за производството на аварския бронз, е добивана в чешките Рудни планини.

Освен това учените установили, че поне три от четирите предмета идват от една и съща работилница. Те предполагат, че сцената със змията и жабата служи като някакъв обединяващ знак, като масонски пръстен.

Според изследователите подобни находки на предмети с еднакъв сюжет в различни части на Европа говорят за някакъв непознат езически култ. „Мотивът за змия или змия, поглъщаща жертвата си, се среща в германската, аварската и славянската митология. Това е универсално разбираема и важна идеограма. Днес можем само да гадаем за точното ѝ значение, но през Ранното средновековие тя е свързвала на духовно ниво различните народи, населяващи Централна Европа“, отбелязват учените.

Изследователите обръщат внимание, че славянският и балтийски бог на подземния свят, добитъка и войната Велес/Велняс се превръща в змия. Друго божество, почитано от славяните, е била Мокош/Макош, която отговаря за плодородието. В култа към тази богиня водата и преденето са играли централна роля.

ОЩЕ: Археолози откриха астрономически карти на древните пуебло

Схватката със змей или змия е повторение на акта на сътворението, противостояние между две противоположни сили, което според авторите на изследването представлява централна част от космогоничния мит и мита за плодородието.

В неизвестния култ богинята, изпълняваща функциите на Мокош, е представена под формата на жаба, а бог, аналогичен на Велес, е представен във формата на змия, смятат учените. Те обаче не обясняват защо актът на сътворение е представен като изяждане на жаба от змия, още повече че самото изделие позволява интерпретации, алтернативни на изяждането.

Подобен култ може да е обединявал различни народи, независимо дали техните елити са били единни, подчертават авторите на статията.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес