Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Самотата вреди на хромозомите

22 април 2014, 07:24 часа • 57607 прочитания

Папагалите жако за сетен път потвърдиха, че социалният стрес се отразява зле на състоянието на хромозомите. Ако тези доста общителни птици са затворени сами, то в теломерния участък техните хромозоми се съкращават по-бързо.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

Ние знаем, че един от „датчиците“ на стареенето са теломерите – крайните участъци на хромозомите, отмерващи времето на живот на клетките. И също знаем, че теломерите са чувствителни към най-различни фактори. Известно е например, че клиничната депресия се съпровожда от съкращаване на теломерите – а това означава, че се съкращава и животът на клетката – клетката с къси теломери в хромозомите не може дълго да се дели и да обновява стареещата тъкан.

Очевидно доказателство, че социалният стрес съкращава теломерите са получили изследователите от Ветеринарния университет във Виена (Австрия). В този случай учените работили не с хора, а с папагали – оказва се, че при папагалите жако, които трябвало да живеят сами, теломерите са по-къси, отколкото при тези, които се намирали в компания на себеподобни.

Макар че папагалите по принцип, и особено папагалите жако, са доста социални птици, те често са затваряни сами (въпреки че в Австрия това е забранено). Учените сравнили дължината на теломерите при самотните жако и при живеещите по двойки, като възрастта на птиците била от годинка до 45 г.

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Както пишат изследователите в сп. PLoS ONE, при старите птици теломерите били закономерно по-къси, но когато сравнявали жако на една възраст, то при самотниците хромозомните опашки се оказвали по-малки.

Връзката между недостига на общуване и теломерите вече е проверявана върху хора, а това е първото изследване, в което тази тема се анализира с животни. (Влиянието на социалния стрес върху дължината на теломера е проверявана и върху мишки, но в този случай ставало дума за друг вид стрес – когато те се сблъсквали с пренаселване).

Наскоро стана ясно и че самотата влияе негативно върху имунитета. Добавяме към това историята с теломерите и става ясно, че самотата, независимо от нейната романтична привлекателност, е по-добре да се избягва.

Но в изследванията с теломерите винаги е необходимо да се помни, че едно нещо е да се забави тяхното съкращаване под влиянието на някакъв фактор, и друго – да се свързва това с действителната продължителност на живота и здравословното състояние.

Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)

Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

Засега е ясно само, че самотата е вредна за хромозомите. За да се разбере как се отразява тази вреда на организма, е необходимо изследванията да продължат.

 

 

 

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес