Преди няколко дни в небето над Норвегия бе наблюдавано изключително рядко явление - полярното сияние бе придобило розово-оранжев цвят. И ако розово полярно сияние (само по себе си също твърде необичаен феномен) вече се бе появило веднъж през ноември, то оранжево досега не е било регистрирано, пише списание Space.
Още: Доказано: Музиката намалява болката след нараняване
Още: Пренасянето на риби от Антарктика до Пловдив: Предизвикателство с глобално значение
Източник: Facebook/Markus Varik
Миналия месец „ловецът на сияния“ Маркус Варик придружавал група туристи, когато заедно станали свидетели на необикновеното розово сияние. Тогава учените обясниха, че силното изхвърляне на плазма от Слънцето е пробило дупка в магнитното поле на Земята, поради което слънчевите частици са проникнали много дълбоко в атмосферата, което именно е станало причина за оцветеното по този зрелищен начин небе.
Още: Когато Калифорния беше остров
Още: Как миришат древноегипетските мумии?
Този път обаче Варик разказва, че е наблюдавал нещо, което никога преди не е виждал - оранжеви нюанси, които са били добре видими в продължение на минути.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Археолози откриха 4900-годишна необичайна крепост в Испания (ВИДЕО)
Още: "Дяволски пари" са открити в езическо светилище в Нидерландия
По думите му полярното сияние е било обагрено предимно в розово и зелено, но от време на време е блещукало в оранжево и въпреки че е продължило съвсем кратко, той е успял да го заснеме.
Според учените розовият цвят се дължи на взаимодействието на слънчевите частици с азота в земната атмосфера. Но това се случва само когато слънчевият вятър проникне дълбоко в атмосферата, но в този ден подобно явление не се е наблюдавало, така че случилото се все още представлява загадка. Колкото до оранжевия цвят - обяснение засега няма.
Заглавната снимка е архивна.
Още: Голям фрагмент от Индийската плоча е заседнал под Тибетското плато
Още: Учени: Структурата на песента на китовете е сходна с тази на човешкия език
ОЩЕ: Полярните сияния пробили 400-километрова дупка в озоновия слой