Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Разкриха тайната на извънземния кинжал на Тутанкамон

23 февруари 2022, 07:55 часа • 85025 прочитания

Японски учени са провели рентгеново сканиране на кинжала, открит в гробницата на Тутанкамон, за да изяснят как е бил изработен този предмет, чийто метал – както било потвърдено през 2016 година – е получен от метеорит. Според новото изследване кинжалът е бил изработен чрез нискотемпературно коване, но той не е кован в Египет. Статията на учените е публикувана в списание Meteoritics & Planetary Science.

Още: Изследователи създадоха демонична карта от фолклорни източници

Още: Туристи всяка година почиват на изгубен континент, без да знаят

35-сантиметровият кинжал е открит от археолозите в погребалната камера на Тутанкаман в Долината на царете през 20-те години на ХХ век сред другите богатства, погребани заедно с фараона. Неговото острие било изработено от метал, но учените били озадачени поради това, че железният век е започнал столетие след смъртта на Тутанкамон, освен това острието почти не било докоснато от ръжда.

Кинжалът, открит в гробницата на Тутанкамон. Снимка: T. Matsui et al. / Meteoritics & Planetary Science

Още: Къде обитават "тъмните наблюдатели" и защо обичат мъглата (ВИДЕО)

Още: Нашият свят естествено възниква от паралелни квантови вселени

Постепенно изследователите стигнали до извода, че железните предмети, предшестващи широкото използване на съответните знания за металургията, са били ковани от метеоритно желязо – парчета метал, паднали от Космоса и обработени на Земята. Такива вещи били много високо ценени както в Египет, така и извън неговите предели. Изследване от 2016 година потвърдило вероятния метеоритен произход на метала на кинжала, но останали въпроси по технологията на неговата изработка.

Сега изследователите изучили структурата на острието на микроскопично ниво, използвайки рентгенофлуоресцентен анализ, и установили съдържание на желязо, никел, манган и кобалт. В почернелите петна по острието били открити също сяра, хлор, калций и цинк. Не по-малко интересно от наличието на определени химични елементи било тяхното разпределение, което показвало, че кинжалът е изработен от октаедрит, който принадлежи към най-разпространения структурен клас железни метеорити.

Археолози откриха руини на най-древната академия в Китай – тя е от IV век пр.н.е.

„Открихме малки черни петна върху повърхността на кинжала – разказва Томоко Араи от Технологичния институт Чиба в Япония, един от авторите на изследването. – Първоначално мислехме, че това е ръжда. Но се оказа, че това са железни сулфиди, които обикновено се срещат като включвания в октаедитни железни метеорити.“ Араи обяснява, че наличието на железен сулфид, както и характерната фина шарка върху острието показват, че то е било изковано при относително ниска температура – под 950°C.

Още: 2025 г.: Нова година - ново поколение

Още: Разкопаха асирийски храм, опожарен и ограбен от армията на Вавилон

Октаедритът Canyon Diablo, намерен през 1891 г. в Аризона, САЩ. Снимка: Dsdugan / СС0

Макар че химичният анализ не довел до изясняване на произхода на кинжала, учените успели с помощта на серия таблички на възраст 3400 години – известни като Амарнски архив и документиращи дипломатическата дейност в Древен Египет в средата на XIV в. пр.н.е. – да разберат, че кинжал в златна ножница – очевидно рядко срещан аксесоар по това време – бил подарен на Аменхотеп III, дядото на Тутанкамон, от царя на Митани, когато фараонът се оженил за неговата дъщеря.

Така че е възможно космическият кинжал на Тутанкамон да е бил семейна реликва, получена като дар от чужбина. Подробният анализ показал също, че скъпоценните камъни в ръкохватката на кинжала са поставени по начин, който бил широко използван в Митания, но не се използвал по това време в самия Египет.

България била част от древния континент Балканатолия

Кинжалът не е единственият предмет в гробницата на Тутанкамон, изработен от този метал. Фараонът е притежавал и огърлица със скарабеи от разтопен кварц – този материал се появил благодарение на падането на друг метеорит в Либийската пустиня.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес