Японски учени са провели рентгеново сканиране на кинжала, открит в гробницата на Тутанкамон, за да изяснят как е бил изработен този предмет, чийто метал – както било потвърдено през 2016 година – е получен от метеорит. Според новото изследване кинжалът е бил изработен чрез нискотемпературно коване, но той не е кован в Египет. Статията на учените е публикувана в списание Meteoritics & Planetary Science.
Още: Изследователи създадоха демонична карта от фолклорни източници
Още: Туристи всяка година почиват на изгубен континент, без да знаят
35-сантиметровият кинжал е открит от археолозите в погребалната камера на Тутанкаман в Долината на царете през 20-те години на ХХ век сред другите богатства, погребани заедно с фараона. Неговото острие било изработено от метал, но учените били озадачени поради това, че железният век е започнал столетие след смъртта на Тутанкамон, освен това острието почти не било докоснато от ръжда.
Кинжалът, открит в гробницата на Тутанкамон. Снимка: T. Matsui et al. / Meteoritics & Planetary Science
Още: Къде обитават "тъмните наблюдатели" и защо обичат мъглата (ВИДЕО)
Още: Нашият свят естествено възниква от паралелни квантови вселени
Постепенно изследователите стигнали до извода, че железните предмети, предшестващи широкото използване на съответните знания за металургията, са били ковани от метеоритно желязо – парчета метал, паднали от Космоса и обработени на Земята. Такива вещи били много високо ценени както в Египет, така и извън неговите предели. Изследване от 2016 година потвърдило вероятния метеоритен произход на метала на кинжала, но останали въпроси по технологията на неговата изработка.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Неочаквана масова миграция към Скандинавия през Тъмните векове откриха генетици
Още: С помощта на светлината: Учени създадоха молекули с "невъзможна" структура
Сега изследователите изучили структурата на острието на микроскопично ниво, използвайки рентгенофлуоресцентен анализ, и установили съдържание на желязо, никел, манган и кобалт. В почернелите петна по острието били открити също сяра, хлор, калций и цинк. Не по-малко интересно от наличието на определени химични елементи било тяхното разпределение, което показвало, че кинжалът е изработен от октаедрит, който принадлежи към най-разпространения структурен клас железни метеорити.
Археолози откриха руини на най-древната академия в Китай – тя е от IV век пр.н.е.
„Открихме малки черни петна върху повърхността на кинжала – разказва Томоко Араи от Технологичния институт Чиба в Япония, един от авторите на изследването. – Първоначално мислехме, че това е ръжда. Но се оказа, че това са железни сулфиди, които обикновено се срещат като включвания в октаедитни железни метеорити.“ Араи обяснява, че наличието на железен сулфид, както и характерната фина шарка върху острието показват, че то е било изковано при относително ниска температура – под 950°C.
Още: 2025 г.: Нова година - ново поколение
Още: Разкопаха асирийски храм, опожарен и ограбен от армията на Вавилон
Октаедритът Canyon Diablo, намерен през 1891 г. в Аризона, САЩ. Снимка: Dsdugan / СС0
Макар че химичният анализ не довел до изясняване на произхода на кинжала, учените успели с помощта на серия таблички на възраст 3400 години – известни като Амарнски архив и документиращи дипломатическата дейност в Древен Египет в средата на XIV в. пр.н.е. – да разберат, че кинжал в златна ножница – очевидно рядко срещан аксесоар по това време – бил подарен на Аменхотеп III, дядото на Тутанкамон, от царя на Митани, когато фараонът се оженил за неговата дъщеря.
Така че е възможно космическият кинжал на Тутанкамон да е бил семейна реликва, получена като дар от чужбина. Подробният анализ показал също, че скъпоценните камъни в ръкохватката на кинжала са поставени по начин, който бил широко използван в Митания, но не се използвал по това време в самия Египет.
България била част от древния континент Балканатолия
Кинжалът не е единственият предмет в гробницата на Тутанкамон, изработен от този метал. Фараонът е притежавал и огърлица със скарабеи от разтопен кварц – този материал се появил благодарение на падането на друг метеорит в Либийската пустиня.