Забележителен фрагмент от викингски меч, описан като „първи по рода си“ и „историческо откритие“, е открит близо до село Витмарсум в Северна Нидерландия. Артефактът е идентифициран като помел – декоративен край от дръжката на позлатен меч от Х век.
Откритието е направено от ентусиаста Сандър Висер през май, докато претърсвал земеделска земя с металдетектор. Богато украсеният помел бил заровен само на няколко сантиметра под повърхността. Висер дарил находката на музея Fries, където историческата ѝ важност бързо станала очевидна.
Дали викингите наистина са били толкова жестоки?
Помелът се отличава със сложни дизайни в стил Мамен – артистична традиция, произхождаща от датския град Мамен и характеризираща се с глави на животни под формата на глави на глигани. Артефактът е разделен на пет отделни секции, като външните ръбове показват стилизирани глави на диви свине.
„Извитите нагоре усти на глиганите все още се виждат ясно“, отбелязват от музея Fries в публикация на музея.
Във викингската култура дивите свине символизират сила, смелост и защита – качества, често свързвани с войната. Централната част на помела показва шарка на завихрен възел, което допълнително подчертава майсторството и символичното богатство на изделието.
Д-р Нелеке Айсенагер ван дер Плайм, директор на Фризийската академия, подчертава важността на находката: „Тази изключителна находка показва, че има още много за откриване за епохата на викингите във Фризия. Това обогатява нашето разбиране за взаимодействията между викингите и фризийците“, казва тя.
Д-р Даяна Спайкхоут, куратор в музея Fries, описва помела като част от „епичен меч“. Тези оръжия, известни със своята страховита репутация, често се предават през поколения. Последователните собственици понякога променят мечовете с допълнителни богато украсени декорации, правейки ги уникални изображения на своето време и култура.
Доказателства за тази традиция са открити във Фризия, но предимно в по-ранни векове. Това конкретно откритие, датиращо от Х век, подчертава трайното значение на такива мечове и връзката им с викингското и фризийското наследство.„
Vegvisir: Магическият компас на викингите
Присъствието на помела във Фризия повдига интригуващи въпроси за неговия произход. Как се е озовал във Витмарсум? Кой може да е притежавал такова престижно оръжие? Тези мистерии са предизвикали съвместен изследователски проект между Фризийската академия и музея Fries.
„Чрез комбиниране на нашите експертни области, ние можем да проучим тази находка от различни ъгли, а именно от фризийския контекст, света на викингите и от традициите на мечовете“, обяснява д-р Спайкхоут.
Предвидено е артефактът да бъде изложен публично в музея Fries през 2025 г.