Основната цел на арттерапиите е да се даде емоционален отговор на стреса, да се идентифицираме с героите на книга или филм и да намерим бърз изход от трудна ситуация.
Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените
Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни
„Тъгата е важна и необходима емоция: тя ви позволява да спрете, да се замислите дали се движите в правилната посока", казва арттерапевтът, образователен психолог, специалист по развитие на емоционалната интелигентност Марина Зинченко. „Но ако този период се е проточил, а хроничният стрес се е превърнал в апатия и е довел до „прегаряне”, гледането на любимия ви филм или прочитането на любима книга могат да бъдат ефективен мотиватор, за да възстановите душевните си сили", допълва тя, цитирана от БГНЕС.
През последните 30 години експертите активно препоръчват арттерапия - лечение чрез изкуство, особено чрез кино. За терапевтични цели те предлагат да гледате определени филми и да се свържете емоционално с героите. Това преосмисляне на историята помага на зрителя да се справи със собствените си проблеми, да намери изход от трудни ситуации или да разбере какво му липсва. Това не е просто приятно занимание: човек се "премества" в измислен свят, като временно оставя умората или нерешените проблеми в реалността.
"Сцените, поведението на героите предизвикват емоционална реакция у зрителя, като по този начин свързват несъзнателното възприемане на картини и звуци с рационалното разбиране на сюжета и проекцията върху себе си", обяснява Зинченко. „Гледането на комедии и мелодрами с щастлив край поражда положителни чувства. Забавните събития активират огледалните неврони и ни карат да се усмихваме".
Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта
Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята
"Филмите или телевизионните сериали могат да помогнат при стрес", съгласен е психотерапевтът Евгений Фомин. „Като правило избираме според вкуса си - по-често мелодрама, фантастика, анимационни филми. Зрителите над 40 години предпочитат филми, които са гледали в детството си, защото те обикновено са добри и хуманни”, казва тя.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси
Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят
Психолозите добавят, че историите, които утвърждават живота, ни успокояват и примиряват с реалността. Такива сюжети има и в "Амели" за мечтателката Одри Тауту, която се опитва да направи всички около себе си по-щастливи. Или "Полунощ в Париж" за романтичен писател, който търси вдъхновение в миналото в компанията на Салвадор Дали, Ърнест Хемингуей, Фицджералд и Пабло Пикасо.
Заслужава си да видите и легендарната романтична комедия "Закуска с Тифани" с Одри Хепбърн за хедонистката Холи или "Изплъзваща се красота" за американка, която след лична трагедия заминава за Италия и се опитва не само да се наслади на живота, но и да разгадае неясен запис в дневника на майка си.
Според Евгений Фомин филмите и книгите, които показват, че всеки може да промени съществуването си, са особено лековити. Като например героя на "Невероятният живот на Уолтър Мити" - срамежлив чиновник се отправя на вълнуващо пътешествие по света, за което мечтае от детството си. "Филми като този успокояват и дават усещане за променливост на действието - тоест, че човек може да промени всичко. Това е вдъхновяващо и мотивиращо", казва терапевтът.
Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)
Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
"Трябва да избирате въз основа на ценностите и потребностите си", съветва експертът по емоционална интелигентност и кризисен психолог Юрий Рибяков, визирайки избора на вечерно четиво. Според него филмите, телевизионните сериали или книгите могат да се превърнат в подсистема на терапията или в част от цялостна стратегия за избягване на стреса. Например психологът ви казва как да се държите, дава ви "домашна работа" по време на консултациите - подбира снимки и ви моли да обърнете внимание на емоциите си, докато ги гледате. „Ако човек е тревожен, стратегията "Ще гледам филм на ужасите - ще се успокоя" е неуместна. Не си струва да се гледат филми с катаклизми, оръжия и военни сблъсъци”, казва Рибяков. "Даваме възможност на мозъка да осмисли видяното на екрана през нощта, вместо да почива. Сега е по-добре да се избира по-неутрално съдържание - истории, свързани с романтични линии, семейство, деца", смята експертът.
Ако не искате да бъдете претоварени, е добре да се запознаете със сюжета, да изгледате трейлър и да прочетете отзивите предварително. "Принципът на грижата за себе си е едно от основните неща, които трябва да правите, когато се измъквате от стреса чрез кино или литература", подчертава Зинченко. "В състояние на депресия се нуждаем от бърза и ефективна помощ, а тук "хапчето за добро настроение" може да бъде примерно любим филм", казва експертът.
Може да е оптимистичният "Винаги казвай да!" с Джим Кери - за това как светът ще се промени, ако гледаш на всичко като на възможност, а не като на препятствие. Или класическия "Яж, моли се и обичай" с великолепната Джулия Робъртс за преоткриването на себе си и новите шансове, които срещаме по пътя си.