Два често срещани респираторни вируса могат да се слеят, за да образуват хибриден вирус, способен да компрометира човешката имунна система и да заразява белодробните клетки - британски учени за първи път наблюдават такова вирусно взаимодействие.
Още: Генетици потвърдиха общите предци на гърци и арменци
Още: Защо се вдигат цените на тока и горивата: Обясняват експерти
Изследователите смятат, че откритието им може да помогне да се обясни защо комбинираните инфекции могат да доведат до значително по-тежко заболяване при някои пациенти, включително трудна за лечение вирусна пневмония.
Всяка година около 5 милиона души по света са хоспитализирани с грип А, докато респираторно-синцитиалният вирус (RSV) е основната причина за остри инфекции на долните дихателни пътища при деца под петгодишна възраст и може да причини тежко заболяване при някои от децата и възрастните хора.
Въпреки че коинфекциите - когато човек е заразен едновременно с двата вируса - се смятат за сравнително често срещани, не беше ясно как реагират тези вируси, ако се окажат в една и съща клетка.
Още: Как куркумата допринася за здравето на мозъка?
Още: Най-изолираното селище в света е на остров, създаден от недрата на Земята
"Респираторните вируси съществуват като част от общност от много вируси, които са насочени към една и съща област на тялото, подобно на екологична ниша", заяви д-р Джоан Хейни от Центъра за изследване на вирусите към Университета в Глазгоу, която ръководи проучването.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Ритуална шахта от римско време с останките на най-малко 21 души е открита в Англия
Още: 5000-годишното "Колело на душите" в Израел не е било обсерватория
ОЩЕ: "Доматен грип" плъзна в Индия. Какво общо имат доматите и от какво се опасяват учените?
За да изследват хибридния вирус, в лабораторни условия Хейни и колегите ѝ умишлено заразяват човешки белодробни клетки с двата вируса и установяват, че вместо да се конкурират помежду си, както е известно за някои други вируси, те се сливат, за да образуват обща инфекция с формата на палма. RSV образува ствола, а грипът - листата.
"Такъв вид хибриден вирус не е бил описван досега. Става дума за вируси от две напълно различни семейства, които се комбинират заедно с геномите и външните протеини на двата вируса. Това е нов тип вирусен патоген. Грипът използва хибридните вирусни частици като троянски кон", казва професор Пабло Мурсия, който ръководи изследването, публикувано в Nature Microbiology.
Още: Мистериозни тунели под "Света София" в Истанбул ще бъдат отворени за посетители
Още: Изследователи създадоха демонична карта от фолклорни източници
Освен че помага на вирусите да избегнат имунната система, обединяването на силите им може да им позволи да получат достъп до по-широк кръг белодробни клетки. Докато грипът обикновено инфектира клетките на носа, гърлото и трахеята, RSV предпочита клетките на трахеята и белия дроб.
Научният екип доказва, че хибридните вируси могат да заразяват култивирани клетъчни слоеве, както и отделни дихателни клетки. Следващата стъпка е да се потвърди дали хибридните вируси могат да се образуват при пациенти с коинфекции и ако да, кои.
"Трябва да знаем дали това се случва само при грип и RSV, или обхваща и други комбинации от вируси", каза Мурсия. "Моето предположение е, че е така. Предполагам, че се разпростира и върху вируси с животински произход. Това е само началото на нещо, което според мен ще бъде дълго изследване, надявам се с много интересни открития", заяви ученият.
ОЩЕ: Случаите на COVID-19 и грип в Европа се увеличават, алармират от СЗО
Източник: The Guardian; Превод: БГНЕС