Гръцката, турската и румънската технология за предвиждане на земетресения е по-добра от нашата. Има софтуер, с който може да се засекат първични сеизмични вълни. Това заяви пред Нова телевизия проф. Рангел Гюров, предвид прогнози, че до края на тази седмица ще има по-силен вторичен трус в региона на остров Кос, като трусът може да е близък по сила до 6 по скалата на Рихтер. Той похвали своите колеги от Гърция, които преди известно време направили сравнително точна прогноза за трус близо до Солун.
Гюров коментира темата заради голямото земетресение до остров Кос и Бодрум. Според него повишената сеизмична активност в района на Италия и Гърция сега отминава. Той посочи, че не е привърженик на популярната теория, че големите земетресения в Средиземно море се случват заради подпъхването на африканската тектонична плоча под тази на Стария континет, а заради "потъване на различни райони от земното кълбо", което предизвиквало "завихряне".
По думите Гюров пред Нова телевизия Гърция потъва със сантиметър на година заради това завихряне. Тя потъва по-бързо в южната част, каза професорът. Той посочи, че този процес може да доведе до земетресения във Велинград и Гоце Делчев – около 4-6 септември и 18-20 септември. Не казвам, че това ще стане обезателно, а че вероятността на тези дати е по-голяма, подчерта Гюров. Той определя датите на база изчисления Луна – Слънце и къде започва движение, засягащо пукнатините в земната кора. Изследвали сме над 1000 земетресения, даде аргумент професорът за прогнозите си.