Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пренаписване на човешката история: Намерени са брадви на 300 000 години

12 май 2023, 08:40 часа • 52870 прочитания

В пустините на Оман два екипа от учени са направили забележителни открития, които хвърлят нова светлина върху най-ранната история на човешката цивилизация. 

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Повече от двадесет археолози и геолози от десет държави, ръководени от Института по археология на Чешката академия на науките, са завършили третия си пореден сезон на разкопки на два археологически обекта в Оман, пише Ancient Origins. 

Изследователите са открили брадви, датиращи от първите вълни на човешката миграция от Африка, кръгли гробни камери и колекция от скални гравюри. Смята се, че тези находки, направени в най-голямата пясъчна пустиня в света, ще допринесат за разбирането на най-ранната история на днешен Оман. 

Рядка статуя на бога на светкавиците е открита в Мексико

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид

Това изследване е част от по-голям археологически проект, ръководен от Виктор Черни, еволюционен антрополог от Института по археология в Прага, който се фокусира върху „биокултурните взаимодействия на популациите и тяхната адаптация към изменението на климата“.

Единият екип е работил в провинция Дофар, в южната част на Оман, а втората група – в провинция Дукм, Централен Оман.

Инструменти от първите африкански миграционни вълни

Пустинята Руб ал-Хали в оманската провинция Дофар е известна като „Празния квартал“. Този слабо населен регион представлява пясъчна пустиня, обхващаща над 250 000 квадратни мили на Арабския полуостров. Сред пясъчни дюни, извисяващи се до 300 метра, археолозите открили и вкаменена дюна и старо речно корито от период, когато климатът в Арабия е бил значително по-влажен.

На това място екипът от археолози не само открил черупки от яйца от изчезнал вид щраус, но също така и колекция от каменни ръчни брадви. Датирането е установило, че тези инструменти са направени и използвани от някои от първите хора, мигрирали от Африка преди около 300 000 години.

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

Още: Саксонци се сражавали като наемници за Византийската империя

Roman Garba and Alžběta Danielisov/ Institute of Archaeology of the CAS in Prague

Радиовъглеродното датиране и пространствено-времевият анализ помогнали на изследователите да научат повече за ритуалните каменни паметници, известни като трилити, които се намират в Южна Арабия. Тези кръгли гробни съоръжения датират отпреди около две хиляди години и според археолозите представляват „умалена версия на по-известния Стоунхендж в Англия“. Към момента обаче не е ясно кой ги е построил и за какво са били използвани. Освен това по думите на изследователите никой не е сигурен „какво се крие под тези гробни камери“.

Вторият експедиционен екип съсредоточил работата си върху неолитна гробница в Нафун, близо до град Ибри в Централен Оман, край Арабско море. Построено между 5000 – 4600 г. пр.н.е., това място съдържа останките от голямо укрепено селище, датиращо от III хилядолетие пр.н.е., което по-късно става важен търговски център през бронзовата епоха.

Установени са три мигрантски вълни на древни хора към Европа

По думите на проф. Алжбета Даниелисова от Института по археология в Прага вторият екип е идентифицирал „мегалитна структура, криеща две кръгли гробни камери“, в които са открити останките на няколко десетки индивиди. Даниелисова смята, че изотопните анализи на кости, зъби и черупки ще хвърлят светлина върху „храненето, естествената среда и миграциите на погребаното население“. Изследователката описва тези открития като „уникални в контекста на цяла Южна Арабия“.

Недалеч от 7000-годишната кръгла гробница вторият екип изследвал и места за производство на каменни инструменти, датиращи от късната каменна ера, включително колекция от скални гравюри. Открити са над 49 скални блока с различни стилове и различна степен на изветряне, които предоставят „изобразителен запис“ на живота на това място между 5000 г. пр.н.е. и 1000 г. от н.е.

Виктор Черни от Института по археология в Прага казва, че откритите взаимодействия на африканските и арабските археологически култури „характеризират мобилността на популациите на анатомично съвременни хора“. Той добавя, че резултатите от тези две разкопки сега ще бъдат сравнени с генетичното разнообразие на двата региона. „Надяваме се, че това сравнение ще доведе до „по-цялостен поглед върху формирането на съвременното общество в Южна Арабия“, обяснява Черни.

ОЩЕ: Археолози откриха следи от неизвестен поход на римляните благодарение на Google Earth

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес