"Предстои в българската полярна база да изградим съвременна научна лаборатория" Това каза директорът на Българския антарктически институт и ръководител на 27-ата антарктическа експедиция проф. Христо Пимпирев в интервю за Агенция „Фокус“ за експедицията.
Още: Откриха мястото на една от легендарните битки на Александър Македонски
Още: Как средновековните поклонници намерили вяра в бушуващото море
По думите му по този начин българските изследвания ще бъдат напълно конкурентни на изследванията на всички силни антарктически държави. Той уточни, че се изпълнява национална полярна програма, която е приета с решение на Министерски съвет.
"Имаме държавна задача в Антарктида. Не задоволяваме научното си любопитство, а правим изследвания, които са важни за цялото човечество и работим заедно с наши колеги от цял свят. В момента имаме учени от нови държави, които не са работили досега на българската база. Някои от тях за пръв път, стъпващи на ледения континент", каза проф. Пимпирев. По думите му страната ни има какво да предложи – своята база, която е една инфраструктура. Проф. Пимпирев допълни, че с Министерство на образованието работи отлично.
"Има 29 държави от цял свят, които са консултативни и които управляват този континент. Основното ударение в изследванията са научните, подпомагането им от логистиката и съответно външната политика на всяка държава. Така че две министерства са основни. Това е Министерство на външните работи и Министерство на образованието и науката. Ние работим отлично с тях, специално с министър Вълчев и дирекция „Наука“, каза още проф. Пимпирев.
Още: Друидски коледни традиции: вечнозелени растения, бъдници и зимно слънцестоене
Още: Научните пробиви през 2024 г. според сп. Science
Според него се очакват успехи през тази година в антарктическата експедиция, защото сътрудничеството с институциите е много ефективно.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Сатурналии: Как един езически римски фестивал проправя пътя за съвременната Коледа
Още: Археологическите находки, които ни изумиха през 2024 г. (ВИДЕО и СНИМКИ)