Дълбоко в пещерата Машицка в Южна Полша изследователите са открили нещо шокиращо и обезпокоително за поведението на праисторическите хора, живели в региона около 16 000 г. пр.н.е. Нов анализ на открити човешки останки показал, че канибализмът в онези дни е бил практикуван редовно от местните ловци събирачи. Не от зомбита, вилнеещи по време на зомби апокалипсис, а от живи човешки същества, използващи други човешки същества като източник на храна.
При ново преразглеждане на скелетни останки, изкопани в пещерата, изследователите, били изумени да установят, че 70 процента от костите имат следи от порязвания. От естеството на тези резки изглежда, че древните канибали са предпочитали да събират човешкия мозък и костния мозък.
ОЩЕ: В памет на починалите: Европейците също са похапвали човешко месо
Последната ледникова епоха тъкмо била към своя край в този момент. Тъй като условията на околната среда се подобрили и източниците на храна станали по-изобилни, това можело да стимулира растежа на населението до стабилни нива, което в определени райони може да е засилило конкуренцията за храна и да е изострило нейния недостиг. Групите ловци събирачи, които мигрирали в чужди райони, може да са създали проблеми, водещи до ожесточени битки за територия, които са принудили губещите да прибегнат до драстични мерки.
Пещерата на ужасите
Екип от испански и полски изследователи изследвали 63 костни фрагмента, открити от пещерата Машицка при разкопки, проведени в продължение на няколко десетилетия. Археолозите изследват тази конкретна пещера повече от 120 години, привлечени от разнообразието от праисторически артефакти, включително каменни инструменти, животински кости и човешки останки.
ОЩЕ: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души
Костните фрагменти датират от Магдаленския културен период, което ги прави приблизително на 18 000 години. Прилагайки най-добрата налична технология, изследователите използвали триизмерна микроскопия, за да завършат цялостно сканиране на костите, което включва много бедрени кости и черепи, но и кости от други части на тялото. Когато резултатите били готови, учените осъзнали, че са открили убедителни доказателства за канибализъм.
Следи от порязвания и удари върху костните останки от пещерата Машицка. Antonio Rodríguez-Hidalgo / IAM (CSIC-Junta de Extremadura)
„Местоположението и честотата на порязванията и умишленото счупване на скелета ясно показват хранителна експлоатация на телата, изключвайки хипотезата за погребване без консумация“, казва водещият автор на изследването Франсеск Маргинедас, изследовател в Каталонския институт по човешка палеоекология и социална еволюция (IPHES-CERCA) в Испания (основен спонсор на изследването).
Както обясняват авторите на изследването в статия, публикувана в Scientific Reports, археолозите са ходили напред-назад в своята интерпретация на белезите върху костите, открити от пещерата Машицка. Макар канибализмът да е бил предполаган и преди, през последните години една алтернативна гледна точка стана по-популярна, а именно, че срезовете върху костите отразяват праисторически погребални обичаи, а не хранителни предпочитания.
ОЩЕ: Тайните на пещерата на Гоф: Канибализъм и древни ритуали отпреди 14 700 години
Но изследователите от IPHES-CERCA и техните колеги опровергават това схващане. Те събрали доказателства за умишлени порязвания и фрактури, появяващи се на места, където мозъците и костният мозък могат лесно да бъдат събрани (а понякога били вземани и органи).
Защо праисторическите общности в Полша са се обърнали към канибализма?
Има няколко причини, поради които праисторическите жители на Източна Европа може да са консумирали човешка плът.
Това може да е била ритуална практика, мотивирана от желание за свързване с богове или канализиране на духовни сили. Ако погълнатите хора са били врагове, убити в битка, това може да е било правено от злоба или отмъщение.
Но изследователите смятат тези идеи за малко вероятни. Те са успели да установят, че събирането на мозък се е случило малко след смъртта и се е практикувало често. Това предполага поведение, което се е развило с течение на времето поради необходимост, а не ритуална практика, изпълнявана само при специални обстоятелства.
ОЩЕ: Мистерията на канибализма сред неандерталците
В своя анализ испанските и полските изследователи подчертават гледната точка на конкуренцията на ресурсите и конфликтите, които тя предизвика като най-вероятното обяснение за възприемането на канабилистичните практики от Магдаленската култура.
„Няколко фактора подкрепят възможността за военен канибализъм сред магдаленските групи“, пишат те. „След последния ледников максимум европейските популации са претърпели демографско разрастване, което започнало да заселва отново и колонизира обитавани преди това райони на Северна и Централна Европа. Увеличаването на популациите на ловци събирачи е пряко свързано с ограниченията, наложени от капацитета на околната среда, което е довело до състояние на напрежение на ресурсите и е породило напрежение между групите, което понякога ескалирало в актове на насилие.“
ОЩЕ: „Полезен“ канибализъм. Как хората са станали човекоядци
И от това насилие, смятат изследователите, може да е възникнала практиката да се яде плътта на победен враг.
Нарушаване на табуто
Най-ранните доказателства за канибализъм в Европа датират отпреди повече от 800 000 години от хората, живеещи в планините Атапуерка в Испания. Подобно поведение обаче, изглежда, винаги е било изключение от правилото.
Табуто срещу канибализма съществува, откакто е записана историята, което означава, че трябва да е започнало още по-рано. Това може винаги да е било отчаяна мярка за отчаяни времена и ако е така, съществуването ѝ 16 000 г. пр.н.е. в земите на съвременна Полша предполага, че хората тогава са се борили да оцелеят.
Човешки останки от пещерата Машицка, жертва на канибализъм. Antonio Rodríguez-Hidalgo / IAM (CSIC-Junta de Extremadura)
Въпреки предполагаемото табу, археолозите са открили пет обекта в Европа от същия период, които дават доказателства за канибализъм. Магдаленската култура е била доминираща в Европа преди между 17 000 и 12 000 години, по време на горния палеолит, и изглежда, че канибализмът не е бил толкова необичаен за тях.
„Този голям брой обекти, заедно с археологическите данни, позволиха на изследователите да предположат, че канибализмът по време на магдаленския период е бил част от културата на тези групи, независимо дали са консумирали собствените си мъртви, или тези на враговете си“, отбелязват изследователите. Връзките между различните канибалски места сега ще бъдат проучени по-задълбочено, за да се види какво може да се научи за това защо тази забранена практика е зачестила през ранната следледникова ера.
Източник: Ancient Orirgins