Учените са открили, че мъжките хоминиди - човешки предци – вероятно са загубили големите си кучешки зъби преди 4,5 милиона години, на сравнително ранен етап от еволюцията. Статия за това е публикувана в списание PNAS.
Още: Паролите на над 1 милиард потребители в света ще се сменят с "ключове за достъп" до края на април
Още: Ново изследване: Децата на разведени родители са с цели 61 % по-висок шанс за инсулт
Съвременните мъже имат най-малките кучешки зъби в сравнение с всички видове човекоподобни маймуни. При приматите, като горили и шимпанзета, кучешките зъби при мъжките екземпляри са много по-големи от тези на женските. Според учените често големият размер на кучешките зъби се свързва с по-интензивни битки между самците за спечелването на самките.
Ген Суа и колегите му от Токийския университет са измерили над 300 изкопаеми зъба, които произхождат от различни епохи в продължение на 6 милиона години. 24 от тези зъби принадлежат на ардипитека Ardipithecus ramidus, един от най-старите известни видове хоминиди, чиито представители са живели преди около 4,5 милиона години.
Оказало се, че кучешките зъби на мъжките и женските от този вид са толкова сходни помежду си, че учените трябвало да разработят статистическа техника за оценка, за да ги различават. Установено било, че горните кучешки зъби на мъжките A. Ramidus са 1,06 пъти по-големи от женските, а долните – 1,13 пъти, което приблизително съответства на разликата, наблюдавана при съвременните хора. За сравнение кучешките зъби на мъжките и женските шимпанзета се различават 1,3 пъти.
Още: Научно изследване определи най-красивото име в света
Още: Северна Америка "капе" в земната мантия, откриха геолози
Учените са на мнение, че древните човешки предци са придобили такива малки кучешки зъби във връзка с намаляването на агресията по отношение към другите мъжки, което на свой ред се дължало на това, че женските избирали по-малко агресивни партньори.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Посочен е гробът на Исус Христос: Археолози откриха неоспоримо доказателство
Още: В древна Троя през 2500 г. пр.н.е. всички пиели вино, и то много