Прах от Сахара наторява почвата в Амазония

15 октомври 2014, 11:21 часа • 32475 | прочитания

Преди 10 000 години в централната част на Сахара имало огромно езеро с риба. Регионалните и глобалните климатични промени постепенно намалили размерите му до тези на езерото Чад, което е с площ 1500 кв. км, съобщи сп. "Сианс е авнир".

Още: В древна Троя през 2500 г. пр.н.е. всички пиели вино, и то много

Още: Откриха нещо нечувано в Африка: Историята на този континент ще бъде пренаписана

На мястото на едновремешното езеро сега се намира т.нар. депресия Боделе - пустинен район, в който духат силни ветрове. Те са толкова силни, че издигащият се в атмосферата прах от Сахара произхожда от този район. Учени от Лондонския университет установиха, че този прах наторява почвата в Амазония. Вятърът всъщност пренася вещества, извлечени от скелети на риби, които са живели преди хилядолетия в това мега езеро.

Тези "останки" съдържат минерала апатит и фосфорни съставки. Те са много леки и част от тях прелитат над Атлантическия океан, преди да се приземят в Амазония. Фосфорът с биологичен произход лесно се поглъща от растенията.

В случая те получават от небето нужните за растежа им органични вещества. Фосфатни минерали има на малко места на планетата - 95 на сто от залежите им се намират в южната част на Мароко и Западна Сахара. Корените ползват услугите на гъбички, за да може растенията да погълнат нужните за растежа им количества фосфатни минерали.

Още: Doomscrolling - от 2010 г. насам човечеството стремително затъпява

Още: С куки и прежда: След 40 години финландка разреши математически казус с помощта на плетенето (ВИДЕО И СНИМКИ)

"Никой не може да изчисли какво е количеството фосфор в депресията Боделе - заяви ръководителката на изследването Карън Хъдзън-Едуардс. - Засега не знаем колко време тя ще продължи да захранва с фосфор Амазония."

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Евгения Чаушева
Евгения Чаушева Отговорен редактор
Новините днес