Останките от най-големия трансатлантически лайнер "Титаник", потънал преди 110 години, може напълно да изчезнат до 2050 г. Такива срокове бяха предсказани от учени в ефира на испанския телевизионен канал RTVE.
Останките от „Титаник“, открити през 1985 г. на дълбочина почти четири хиляди метра се намират под закрилата на ЮНЕСКО, но състоянието им се влошава с всяка година. Някои експерти дори смятат, че до 2050 г. те могат да изчезнат напълно.
Това, което е останало от „Титаник“, се унищожава от бактерията Halomonas titanicae. Според океанографа Франсиско Лопес въздействието на тази бактерия върху желязото ще доведе дотам, че много части от „Титаник“ просто изчезват безследно.
Фелипе Серезо, подводен археолог от университета в Кадис, смята, че тъй като Титаник лежи на дъното, е много трудно да се запази. Освен това „говорим за кораб, който има сериозна височина".
Може ли корабът да бъде изваден?
Карлос Де Хуан, подводен археолог от Университета на Валенсия, казва, че „изваждането от водата на останките на потъналия кораб, въпреки че имаме неговите чертежи, няма никакъв особен смисъл, с изключение на главозамайващия факт, че сме го направили".
Междувременно от дъното са извадени над 5500 предмета, дрехи и бижута.
Както е известно, на дъното на Атлантическия океан почиват две части на прочутия кораб: носовата част, която е потънала първа, и кърмата, която е потънала след това и сега лежи на 600 метра. Тогава, преди 110 години, са загинали 1496 души. Само 712 са оцелели.
ВИЖТЕ ОЩЕ: Фатален сблъсък: първото и последно плаване на "Титаник"