Учени от САЩ провели тестове, за да видят дали предисторията на животното оказва влияние върху консумацията на месото му.
Те предполагат, че убежденията на даден човек могат действително да повлияят на поведението му на хранене – според това какъв вкус има месото и колко са готови да заплатят за него.
„Ние казваме, че това, което чувстваме пряко влияе не само на тълкуването на това, което виждаме, но и е много буквално“, казва професор Лиза Фелдман Барет, експерт по психология на емоциите в Североизточния университет в Масачузетс.
"Ние наричаме това афективен реализъм - склонността на чувствата да влияят на действителното възприятие на опита.“
Според учените, констатациите показват,че хората трябва да помислят как техните вярвания влияят на "потребителския опит" във всичко, пише Daily mail.
В изпитанията, учените взимат проби от месо с описание от къде е дошло месото, като например дали животното идва от фабрика, ферма или дали е било в състояние да се движи свободно.
Те открили, че описанията на месото влияят върху вкуса на участниците.
Когато месото е описано като взето от фабрика за земеделско производство, участниците оценяват това като по-малко приятно на външен вид и вкус в сравнение с месо, описано като идващо от по-хуманна ферма.
Екипът установява, че вярванията на всеки участник, също оказали влияние върху това как те възприемат вкуса на месото и дори размера на това, което ядат.
В течение на три експеримента, екипът проф. Барет извършва проверка на това какъв ефект би имало върху тези хора опитването на месото.
В първия опит, почти 150 студенти са представени с идентични проби от говеждо месо, пастърма и четат описанието, преди да опитат.
Докато по-хуманния вариант описва кравите като свободно пасящи, описанието на фабрика или ферма отбелязва липсата на пространство и свобода на животните.
Резултатите показват, че фабрика, която отглежда месо е оцена по-ниско за външния му вид, мирис, вкус.
Вторият процес използва печени идентични проби от говеждо месо, с променени описания, за да се съсредоточат по-малко върху условията на животното и повече вурху логицистичните предимства на видовете земеделие.
Но се очертава същата тенденция – по-етичния произход на месото преобладава като фаворит.
В крайя на опитите, студенти получили идентични проби от дебело нарязана шунка и са помолени да коментират аромата.
Резултатите показват, че това, което те мислят, че е фабрика, произвеждаща шунка, която е по-солена и мазна от свободно отглежданите животни за шунка, и дори е по-малко прясна.