Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Пещерният човек се е хранил и със сурови отровни змии и гризачи

24 април 2019, 20:31 часа • 34279 прочитания

Археолози откриха съдържание на цяла змия в 1500-годишна човешка вкаменелост.

Още: STAR Channel те кани да се отпуснеш със завладяващи премиери и любими сериали (ВИДЕА)

Още: Рекордни количества "еректилен мед" конфискува Франция. Какво е "еректилен мед"?

Змията, почти сигурно някакъв праисторически вид гърмяща змия, е била погълната без каквото и да е готвене или предварителна обработка. Предполага се, че е консумацията й е част от религиозен ритуал или евентуален облог, съобщава Daily Star, цитиран от БГНЕС.

Ето защо случаят е отнесен до древни пещерни хора. Поглъщането на отровни животни като забавление е много типично за тях.

Екипът, ръководен от археолога Еланор Сондърман от Тексаския университет A&M, преразгледа колекция от копролити - вкаменелости от екскременти - които са били събрани от обекта Конехо в Пекос Каньонланд в Югозападен Тексас.

Още: В името на науката: Заразяват хора с малария, за да изследват дългосрочните ефекти на болестта

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Една от пробите се откроила, защото съдържала не само цял гризач, погълнат без готвене или дори одиране на кожата, но и цяла гърмяща змия, погълната заедно със зъбите й. Фосилите са отпреди около 1500 години.

По-специално костите, люспите и зъбите на змията от семейство Viperidae също са се съдържали в копролита, което е първото пряко археологическо доказателство за познатата на изследователите отровна консумация на змии."

Останките са на група ловци-събирачи, известни като Ancestral Puebloans. Те са били древна индианска култура, живяла в части от сегашните Юта, Аризона, Ню Мексико и Колорадо. Те процъфтявали в Югозападна Америка за около 4 или 5 хиляди години, преди постепенно да бъдат заменени от племената навахо.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Деница Райкова
Деница Райкова Отговорен редактор
Новините днес