Трафикът е неизменна част от всекидневието в големия град. Освен загубата на време и замърсяването на въздуха той има и друга негативна последица, тясно свързана с човешкото здраве. Скорошно проучване разкри, че закъсненията по пътищата, особено неочакваните, могат да имат изненадващо въздействие върху здравето ни. Дори незначително забавяне може да доведе до това, че повече хора ще изберат заведенията за бързо хранене, а по-малко ще отидат до магазина за хранителни стоки. Този модел се наблюдава през целия ден, но в следобедния час пик се наблюдава по-голям скок на посещенията на заведения за бързо хранене, отколкото при задръстванията по друго време.
Как да се храним здравословно без да харчим много пари?
Изследването
Проучването, фокусирано върху окръг Лос Анджелис, известен с трафика си, установи, че забавяне от 30 секунди на километър може да увеличи посещенията в заведенията за бързо хранене с 1 %. Въпреки че този процент може да изглежда малък, увеличението с 1 % се равнява на допълнителни 1,2 милиона души, които избират бърза храна. По същия начин 30 секунди на километър забавяне могат да бъдат разликата между условията на движение в час пик в 10 ч. сутринта и в 17 ч. следобед. В проучването се отбелязва също, че когато посещенията на заведения за бързо хранене достигат своя връх по време на задръствания, посещенията в магазини за хранителни стоки намаляват.
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Загубено време
Проучването, публикувано в Journal of Urban Economics, стига до заключението, че хората жертват избора си на здравословна храна заради времето, загубено по пътищата. Изследователи от Университета на Илинойс в Урбана-Шампейн предлагат нов подход за справяне с епидемията от затлъстяване чрез промени в задръстванията и обществения транспорт като начин за въздействие върху по-добрия избор на храна. Те се надяват, че техните открития ще подтикнат световните правителства да обмислят възможността за преразглеждане на системите за движение в полза на здравето на своите граждани. Градовете и магистралите често са проектирани така, че да осигуряват удобен достъп до заведения за бързо хранене. Авторът на изследването Ребека Тейлър, асистент в катедрата по икономика на селското стопанство и потреблението в Илинойс, смята, че има какво да се промени, предаде БГНЕС.
Резултатите
Още: Когато ползата стане вреда: учен говори за митовете за популярните диети
„Описваме нашите резултати като скромни, но значими по отношение на потенциала за промяна на избора на нездравословни храни“, каза Тейлър. Изследователският екип предлага алтернативи, като например увеличаване на възможностите за дистанционна работа или гъвкаво работно време, за да се избегнат пиковите часове, и осигуряване на здравословни хранителни продукти, които да са също толкова лесно достъпни, колкото и бързото хранене. Проучването им включва анализ на моделите на движение по магистралите в окръг Лос Анджелис и едновременните мобилни търсения на бърза храна, които разкриват 24-часов цикличен модел.
„Ако има трафик между 17 и 19 ч., което се случва точно по време на вечерното хранене, наблюдаваме увеличение на посещенията на заведения за бързо хранене. Шофьорите трябва да вземат решение дали да се приберат вкъщи и да сготвят нещо, да спрат първо в магазина за хранителни стоки или просто да си вземат бърза храна“, уточни Тейлър.
Как да засилите връзката и сексуалния си живот със здравословно хранене?