Учените от Калифорнийския университет в Ривърсайд са обяснили механизма, с чиято помощ веществата, съдържащи се в пластмасата – например бисфенол А и фталатни пластификатори, увеличават риска от сърдечносъдови заболявания. Това става ясно от статия, публикувана в изданието Environmental Health Perspectives.
Още: Крилат демон е открит върху каменен печат от времето на Йеремия
Още: Учени изкопираха опасни вируси с помощта на изкуствения интелект
Резултатите от експерименти с мишки са показали, че фталатите – химични вещества, използвани за повишаване на здравината на пластмасата – са опасни с това, че водят до повишаване на нивото на холестерол в кръвната плазма.
Причината е, че един от тези химикали, наречен дициклохексил фталат (DCHP), се свързва плътно с прегнановия ксенобиотичен рецептор (PXR). В резултат на това се засилва експресията на ключови протеини, необходими за усвояването и транспортирането на холестерола.
Учените също така открили в стомаха на мишки, изложени на DCHP, големи количества циркулиращи серамиди – липидни молекули, свързани с повишен риск от сърдечносъдови заболявания при хората.
Още: Кои новогодишни украси са опасни за кучетата?
Още: 9000-годишни незалепващи тави приготвяли фокача от неолита
DCHP е широко използван фталатен пластификатор, чиято оценка на риск има най-висок приоритет според Агенцията по опазване на околната среда на САЩ. До момента ефектът му върху хората е слабо изучен.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Твърди се, че аржентинският Ел Охо приютява НЛО и призраците на древни божества
Още: Откриха мястото на една от легендарните битки на Александър Македонски