Нов вариант на коронавируса, C.1.2, е открит в Южна Африка и редица други страни с опасения, че е по-заразен и може да избягва ваксините. Това сочи ново предпечатно проучване на Националния институт по заразни болести на Южна Африка и Платформата за иновации KwaZulu-Natal Research, предава БГНЕС.
Още: В името на науката: Заразяват хора с малария, за да изследват дългосрочните ефекти на болестта
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Новият вариант е "мутирал значително" в сравнение със С.1 и е с повече мутации далеч от първоначалния вирус, открит в Ухан, отколкото всеки друг вариант, открит досега в световен мащаб, съобщава "Джерусалем пост".
Въпреки че за първи път е открит в Южна Африка, C.1.2 оттогава е засечен и в Англия, Китай, Демократична република Конго, Мавриций, Нова Зеландия, Португалия и Швейцария.
Проучването установява последователно увеличаване на броя на геномите на C.1.2 в Южна Африка на месечна база, нарастващо от 0,2% от геномите, секвенирани през май на 1,6% през юни и след това до 2% през юли, подобно на увеличението, наблюдавано при Бета и Делта вариантите.
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Проучването също така установява, че С.1.2 има степен на мутация от около 41,8 мутации годишно, което е почти два пъти по-бързо от настоящата глобална степен на мутация на другите варианти. Учените заявиха, че този кратък период на засилена еволюция се наблюдава и при Алфа, Бета и Гама вариантите.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Повече от половината от C.1.2 последователностите имат 14 мутации, но са забелязани допълнителни мутации в някои от последователностите, което предполага, че еволюцията в линията продължава, според проучването.
Учените подчертаха, че комбинацията от тези мутации, както и промените в други части на вируса, вероятно ще му помогнат да избегне антителата и имунния отговор, включително при пациенти, които вече са били заразени с Алфа или Бета варианти. Те добавиха, че е необходима допълнителна работа, за да се разбере точното въздействие на тези мутации и да се види дали те дават на варианта конкурентно предимство пред варианта Делта.