Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откриха нов вариант на COVID в Южна Африка, най-мутиралият досега

29 август 2021, 17:45 часа • 5538 прочитания

Нов вариант на коронавируса, C.1.2, е открит в Южна Африка и редица други страни с опасения, че е по-заразен и може да избягва ваксините. Това сочи ново предпечатно проучване на Националния институт по заразни болести на Южна Африка и Платформата за иновации KwaZulu-Natal Research, предава БГНЕС.

Още: Коледни митове: Йолакьотурин – коледната котка (ВИДЕО)

Още: Северният магнитен полюс отново се измести. Ето защо това има значение

Новият вариант е "мутирал значително" в сравнение със С.1 и е с повече мутации далеч от първоначалния вирус, открит в Ухан, отколкото всеки друг вариант, открит досега в световен мащаб, съобщава "Джерусалем пост".

Въпреки че за първи път е открит в Южна Африка, C.1.2 оттогава е засечен и в Англия, Китай, Демократична република Конго, Мавриций, Нова Зеландия, Португалия и Швейцария.

Проучването установява последователно увеличаване на броя на геномите на C.1.2 в Южна Африка на месечна база, нарастващо от 0,2% от геномите, секвенирани през май на 1,6% през юни и след това до 2% през юли, подобно на увеличението, наблюдавано при Бета и Делта вариантите.

Още: Извънземни и косатки с ножове. Откритие в пустинята изплаши учените

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

Проучването също така установява, че С.1.2 има степен на мутация от около 41,8 мутации годишно, което е почти два пъти по-бързо от настоящата глобална степен на мутация на другите варианти. Учените заявиха, че този кратък период на засилена еволюция се наблюдава и при Алфа, Бета и Гама вариантите.

Повече от половината от C.1.2 последователностите имат 14 мутации, но са забелязани допълнителни мутации в някои от последователностите, което предполага, че еволюцията в линията продължава, според проучването.

Учените подчертаха, че комбинацията от тези мутации, както и промените в други части на вируса, вероятно ще му помогнат да избегне антителата и имунния отговор, включително при пациенти, които вече са били заразени с Алфа или Бета варианти. Те добавиха, че е необходима допълнителна работа, за да се разбере точното въздействие на тези мутации и да се види дали те дават на варианта конкурентно предимство пред варианта Делта.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Елин Димитров
Елин Димитров Отговорен редактор
Новините днес