Когато ловното куче усети миризмата на плячка, понякога замира. Същото може да се случи и с хора, които трябва да се концентрират върху сложна задача.
Още: В древна Троя през 2500 г. пр.н.е. всички пиели вино, и то много
Още: Откриха нещо нечувано в Африка: Историята на този континент ще бъде пренаписана
Наскоро изследователи направиха откритие, което разказва какво се случва в мозъка, когато внезапно спрем да се движим. Изследването е публикувано в списанието Nature Neuroscience, а за него разказват учените от Копенхагенския университет (Дания).
„Открихме група нервни клетки в средния мозък, които при стимулация спират цялата двигателна активност на тялото. Те дори карат мишките да дишат по-бавно или напълно да спрат да дишат, а сърдечната им честота се забавя. Това е като да поставите филм на пауза“, обяснява професор Оле Кийн, един от авторите на изследването.
Когато клетките ставали неактивни, мишките започвали да се движат от момента, където са спрели.
Още: Doomscrolling - от 2010 г. насам човечеството стремително затъпява
Суперклетки убийци победиха рак в краен стадий
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Невробиолози разбраха как мозъкът предсказва бъдещето
Още: Растенията също страдат от стрес, нов умен сензор им помага
„Това не е като формите на движение или моторно инхибиране (потискане), които са били известни преди“, казва д-р Хайзеа Гони-Еро, първи автор на изследването.
Нервните клетки се намират в средния мозък в област, наречена педункулопонтинно ядро (PPN), и се различават от другите нервни клетки по това, че се включват от специален молекулярен маркер – Chx10. Интересното е, че включването на тези клетки не е свързано със страх, а с необходимостта от проява на внимание, бдителност и съсредоточаване. Структурата на тази област на мозъка е еднаква при всички бозайници, така че е вероятно такъв механизъм да съществува и при хората.
Ново изследване може да помогне да се разберат някои от механизмите зад болестта на Паркинсон, която е свързана с двигателни нарушения
Още: Научен пробив: Превръщат речеви мисли в изговорени думи
Още: Математиката е в кръвта ѝ: 13-годишна ученичка е с по-високо IQ от Айнщайн и Хокинг (СНИМКА)