Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откриха най-стария метеоритен кратер в света – той е на 3 милиарда години

03 януари 2024, 08:40 часа • 4092 прочитания

Разломът Маниитсок в Югозападна Гренландия е метеоритен кратер – най-древният открит досега, съобщават от университета в Лунд (Швеция).

Според изчисленията Земята се е формирала преди около 4,6 милиарда години. По-рано за най-древния метеоритен кратер се смяташе Ярабуба, широк 70 км. Той се намира в Западна Австралия и възрастта му се оценява на 2,2 млрд. години.

„През 2012 г. Адам Гард от Геоложката служба на Дания и Гренландия изложи теорията, че структурата на Маниитсок представлява ударен кратер. Възразиха му учени, които твърдяха, че той се е образувал в резултат на тектонски движения в земната кора. Но сега можем да потвърдим, че тази структура е ударен кратер“, казва проф. Лейф Йохансон.

ОЩЕ: Най-големият кратер на Земята е от астероид, двойно по-голям от този, убил динозаврите

Структурата Маниитсок се намира в Югозападна Гренландия. Lunds Universitet

Това било установено чрез изследване на образци от специални ударни структури на минерала циркон. Това е много издръжлив материал, който може да се открие дори в такива древни метеоритни кратери. Но цирконът от ударни кратери и други геоложки структури има различна структура. Минералът от кратерите има ламели – продълговати микроструктури, образувани в първите секунди на ударната вълна от удара на метеорит.

За няколко години учените събрали повече от 3400 образеца от четири вече идентифицирани кратера, от структурата Маниитсок, както и от два много стари разлома в Норвегия и Италия, свързани не с метеоритни удари, а със сеизмични явления.

„Проведохме изследвания с помощта на електронни микроскопи в Лунд и Копенхаген (Дания). Най-детайлният анализ в нанометров мащаб беше извършен в Потсдам, Германия, с помощта на микроскоп, предназначен за анализ на трансмисионни електрони. „В него поставихме ултратънки срезове от циркониеви образци и пропуснахме през тях електрони, така че да могат да се видят изключително фини детайли“, казва Йохансон.

Учените не само успели да потвърдят, че Маниитсок е останка от древен кратер, но и да определят неговата възраст: около 3 милиарда години.

ОЩЕ: Видео показва последствието от падането на астероиди на Земята

„Тъй като Земята е била удряна от множество метеорити през своята 4,6 милиарда годишна история, изглежда, че много древни ударни кратери сега са лесни за намиране. Но Земята е геоложки активна планета, която непрекъснато се променя, така че рядко се откриват следи от такива древни събития. Ето защо за днешните геолози е важно да намерят и проверят древни, вече силно разрушени метеоритни кратери като структурата Маниитсок. Резултатите допринасят за подобряването на геонаучната методология, която може да се използва за идентифициране на стари структури на кратери, образувани дълбоко в земната кора“, добавят от Университета в Лунд.

Изследването е публикувано в списание Journal of Petrology.

Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес