Група японски учени са открили, че активирането на неврони, за които е известно, че реагират на социалния стрес, увеличи апетита на мишките за въглехидрати. Специалистите са изолирали невроните, които предизвикват глад за въглехидрати.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Гризачите с активирани неврони ядат три пъти повече храна с високо съдържание на въглехидрати от мишките при нормални условия.
Те също така намаляват приблизително наполовина приема на храна с високо съдържание на мазнини, установи проучването, предаде БГНЕС.
Изследването е първото, което демонстрира начина, по който мозъкът играе роля в предпочитанията към въглехидратите или мазнините, каза учен от Института Ясухико Минокоши, който ръководи проучването.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Научният екип се надява, че неговото изследване може да помогне да се намери начин хората да бъдат пренасочени встрани от изпитването на удоволствие при тъпчене със захарни сладости или нездравословна храна.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Хората обикновено избират какво да ядат въз основа на вкуса, както и на състоянието на организма, но точният механизъм, участващ в избора, остава до голяма степен мистерия.
"Много хора, които ядат прекалено много сладки, когато са подложени на стрес, са склонни да се обвиняват, че не са в състояние да контролират импулсите си", каза Минокоши пред АФП.
"Но ако знаят, че това е заради невроните", те може би няма да винят толкова много себе си, каза той.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
Минокоши предупреди, че ще бъде трудно незабавно да се приложат констатациите за подобряване на човешкото хранене.
Просто подтискането на невроните може да отключи странични ефекти, доколкото невроните имат и редица други важни роли, каза ученият.