Археолози откриха останките на 7200-годишен скелет на жена ловец-събирач в Индонезия, който има „ясно изразена човешка линия“, несрещана досега никъде другаде по света.
Сравнително непокътнатата вкаменелост, принадлежала на 17-18-годишна тийнейджърка, е погребана във варовикова пещера в Южно Сулавеси.
Изследването, публикувано в списание Nature, е сътрудничество между индонезийски и международни изследователи. Разкопките са започнали през 2015 г.
„Това е първият път, когато някой съобщава за откриването на древна човешка ДНК от обширния островен регион между континентална Азия и Австралия“, казва Адам Брум, археолог от Австралийския изследователски център за еволюция на човека към университета Грифит в Бризбейн, който е ръководител на проучването, съобщи АФП.
Брум има предвид област, простираща се от Калимантан и Ломбок до западния край на Папуа, която е известна на учените като Валаса.
Разкопките са били особено предизвикателни, тъй като ДНК е могла лесно да се разгради в тропическия климат.
"Много рядко се среща ДНК на древен човек във влажните тропици - затова това е толкова щастливо откритие", казва Брум.
Анализът на ДНК разкри, че жената е част от население, свързано със съвременните папуаси и коренните жители на Австралия. Геномът обаче е свързан и с неизвестна досега различна човешка линия, която не се среща никъде другаде по света.
Изследването оспорва предишните теории за времето на пристигане на различни групи хора в региона.
"Това показва колко малко знаем за ранната човешка история на Валасовите острови в Индонезия", посочва Брум.