Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Откриха динозавърска опашка, запазена в кехлибар

09 декември 2016, 16:33 часа • 8294 прочитания

Учени откриха опашка на динозавър на 99 млн. години, запазена в кехлибар. По опашката се различават ясно кости, мека тъкън и пера.

Въпреки че и досега пера, датиращи от ерата на динозаврите, са били намирани в кехлибари, както и свидетелства за оперение при самите динозаври на базата на фосили, това е първият път, в който учените могат да свържат добре запазени пера с определен динозавър. Това ще им помогне да разберат по-добре еволюцията и структурата на динозавърската перушина.

Полупрозрачният кехлибар, датиран от средата на Кредата, с приблизителната големина и форма на изсушена кайсия, улавя един от най-ранните моменти на разграничение на перата при птиците и динозаврите.

В къса смола ясно се вижда придатък с дължина 3,5 см, покрит с нежни кестеняво кафяви пера.

Компютърната томография показва 8 прешлена от средата или края на дългата тънка опашка, която е възможно да се е състояла от 25 прешлена.

Според учените опашката е принадлежала на бебе целурозавър, част от групата на тероподните динозаври, включваща всичко от тиранозаврите до днешните птици, пише National Geographic.

Наличието на съчленени опашни прешлени навело учените на мисълта, че може да става дума за праисторическа птица. Днешните птици и техните най-близки предшественици от Кредата притежавали слети опашни прешлени, които позволявали опашката им да се движи като един неделим елемент.

Перата от динозавърската опашка имат слабо изразена централна ос (вретено) и изглежда се накланят и към двете страни на опашката. Така тази свободна и гъвката структура на перата прилича повече на днешните пера с декоративна функция, а не на тези с летателна, които имат силно изразена ос и изобщо - структура.

По тази причина учените стигат до заключението, че ако цялата опашка на динозавъра е била покрита с такива пера, то по всяка вероятност той не е можел да лети.

Пробата от кехлибар дошла от долината Хукаунг в Мианмар - място, известно със своя кехлибарен пазар. Намерените кехлибари там обикновено се използват за бижута и украшения. Настоящата проба също е минала през първична обработка преди да попадне в ръцете на учените. Сега те се борят да получат достъп до кехлибарените мини, в които се смята, че могат да бъдат направени още важни открития.

"Можем дори да намерим цял динозавър", шегува се водещата проекта палеонтоложка Лида Синг.

Десислава Любомирова
Десислава Любомирова Отговорен редактор
Новините днес