Изглежда повече коронавируси, отколкото се смяташе досега, могат да заразяват хора. Това е заключението в обширен материал на списание Science.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
В статията се обръща внимание на коронавируси от различни семейства и изследвания, които показват, че те могат да преминават от един биологичен вид на друг, включително хора.
Първият коронавирус има характеристиките на коронавирусите от алфа семейството. Припомняме, че досега известните семейства на коронавирусите са алфа, бета, гама и делта. От бета семейството е SARS-CoV-2 – вирусът, който предизвиква COVID-19. От същото семейство са ТОРС (SARS-CoV, Тежък остър респираторен синдром) и МЕРС (Близкоизточен респираторен синдром).
Новият вирус е открит в проби на осем деца в Малайзия, които са хоспитализирани с пневмония през периода 2017 – 2018 година – от общо 301 души, влезли в болница с пневмония. Всички те са оздравели и изписани след болничен престой в рамките на между 4 и 7 дни, но изследванията на взети проби от носоглътката им показват интересен феномен – коронавирус, който съчетава генотипа на други четири коронавируса. Т.нар. S-протеин, които е белтъкът, с който коронавирусите заразяват, съчетава в себе си характеристиките на кучешки коронавирус, на коронавирус при прасетата и на котешки коронавирус. Тази "вирусна химера" вероятно се е образувала в течение на дълго време - незабелязано, тъй като допреди COVID-19 практиката да се вземат проби за вирус от носоглътката за изследване изобщо не е нещо разпространено в глобален мащаб.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Засега няма ясни доказателства, че вирусът може да се предава от човек на човек – при децата той е дошъл от животинска популация (може да е от куче, от котка, от прасе) и поне засега данните са, че тази трансмисия е еволюционна задънена улица, тъй като не изглежда S-протеинът да е по-добре адаптиран за хора, отколкото за животни. Но докога?
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
Алфа коронавирусите, които заразяват хора, предизвикват само настинка и се карат обикновено в детска възраст – по-възрастните хора имат силен имунитет срещу тях. Това е и обяснението, че този конкретен вирус е поразил деца.
На науката е известно, че поне три кучешки коронавируса редовно се смесват с котешки коронавируси и такива, които се срещат при прасетата.
Вторият вирус обаче изглежда има по-опасен потенциал. Става въпрос за коронавирус от семейство делта. До 2012 година се е считало, че тези вируси заразяват само птици. Но тогава, в Хонконг делта коронавирус е заразил прасе – най-вероятно е прескочил от пойни птици. През 2014 година въпросният вирус предизвиква смъртоносна епидемия след бебета прасета в САЩ, а лабораторни тестове показват, че може да заразява клетки на пилета, прасета, но и на хора! Характеристиките на болестта при прасетата – силна диария и упорита инфекция.
Още: Наистина ли гробницата на Александър Велики е скрита в базиликата „Сан Марко“ във Венеция?
Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?
През март, 2021 година, учени от Флорида публикуваха все още нерецензиран материал, че са открили делта свински коронавирус в проби от кръвен серум от 3 деца в Хаити. Този коронавирус се различава доста от открития в Хонконг, за който някои вирусолози твърдят, че е потенциална пандемична заплаха. В момента има опити да се правят тестове на деца в Хаити, за да бъдат открити антитела срещу свинския коронавирус. А публикацията на учените от Флорида вече е в процес на независима рецензия.
"Мисля, че колкото повече търсим и проверяваме, толкова повече ще откриваме, че коронавирусите преминават от един биологичен вид в друг", коментира Стенли Пърлман, вирусолог от Университета в Айова, който е част от екипа, проучил "кучешко-котешко-свинския" коронавирус.
Още: Ваксина, която неутрализира всички коронавируси - вече има прототип