Излезе от печат и вторият том от поредицата „Македоно-одрински свидетелства” на Библиотека Струмски, посветена на революционерите от Македония, Тракия и Добруджа, получили български народни пенсии през 1943 г. Той съдържа подробен регистър и непознати животописни бележки за още 500 дейци от непубликувания никогa досега пенсионен архив.
Още: Археолози откриха мистериозен древен под от кости в Нидерландия
Още: Трансплантирали са свински бъбрек на жена в САЩ
След като първият том бе бързо изчерпан, втората книга излиза отново в тираж от само 100 бройки, с продажбата на които ще се финансира публикуването на третия том от поредицата. Изданието може да бъде закупено или поръчано от Книжарници "Нисим" и "Български книжици" в София, както и директно от Библиотека Струмски на info@strumski.com.
Главната цел на поредицата е осветляването на имената, на непознатите дела и историите на обикновените, редовите революционери - хората, рискували и/или дали живота си в борбите за свобода, но останали в повечето случаи непознати и забравени, дори от собствените им семейства и роднини.
Още: В недрата на Земята има огромни запаси водород – само 2% са достатъчни за стотици години
Още: Сребърен амулет може да пренапише историята на християнството в ранната Римска империя
От петстотинте (500) пенсионни дела, публикувани в този втори том на сборника, триста и седемдесет (370) са на революционери, родени в област Македония, деветдесет и четири (94) - на дейци с потекло от Одринска Тракия, осемнайсет (18) - на борци от Добруджа, дванайсет (12) - на дейци, родени в пределите на тогавашното Царство България, едно (1) - на деец, роден в Румъния, едно (1) - на деец от Моравско, и шест (6) - на революционери с неизвестен произход поради унищожаването на документацията.
Още: Проучване: Необвързаните жени са по-щастливи от необвързаните мъже
Още: Първи по рода си фрагмент от викингски меч e открит в Нидерландия
Седемдесет и осем (78) от публикуваните дела съдържат пенсионни молби, изпратени от жени. Две (2) - от заслужили деятелки, три (3) - от майки на дейци, една (1) - от дъщеря на (убит) революционер, седемдесет (70) - от вдовици на дейци, и две (2) - от заслужили деятелки и вдовици на загинали революционери.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Забравените гиганти: Имало ли е наистина исполини в древни времена?
Още: Смъртта не е краят: Математически модел предполага, че клетките могат да бъдат съживени