Ако сам по себе си розовогърдият дебелоклюн (Pheucticus ludovicianus) е доста особена птица, тъй като женските са с пера в жълто и кафяво,а мъжките - в розови и червеникави цветове, в Ректор (Пенсилвания), екип от изследователи са забелязали още по-рядък екземпляр, съобщава научно-популярното издание "Muy interesante", информира БГНЕС. Птицата има розово петно на гърдите и розова перушина на дясното крило, разкриващи характерните нюанси на мъжки. Но от лявата си страна пойната птица има жълто и кафяво оперение - нюанси, характерни за женските. Изследователят Ани Линдзи веднага разбира какво е това: полумъжко, полуженско същество, известно като гинандроморф - характеристика, която често се среща в ентомологията, обикновено при пеперудите, но и при други видове.
„Тази птица има това оперение в нерепродуктивен период, така че през пролетта, когато се появи в своето размножаващо се оперение, тя ще бъде женска. Цветовете на птицата ще станат още по-ярки и линията между мъжката и женската страна ще бъде още по-очевидна", казва изследователката. Гинандроморфите се срещат в много видове птици, насекоми и ракообразни като раци и омари.
Тази птица вероятно е резултат от необичайно събитие, когато две сперматозоиди оплождат яйцеклетка, която има две ядра вместо едно. След това, яйцето може да развие мъжки полови хромозоми от едната страна и женски полови хромозоми от другата, което в крайна сметка води до птица с тестис и други мъжки характеристики в едната половина на тялото и яйчник и други женски качества от другата половината.