Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Общият прародител на човека и маймуните се оказа доста примитивен

30 октомври 2015, 11:47 часа • 27460 прочитания

Нова изкопаема маймуна от Испания накара учените да преразгледат своите представи за еволюцията на хоминоидите и другите примати, съобщава Science.

Изкопаемите останки на малка маймуна, открити през 2011 година в Каталуния, притежават общи черти на хоминоиди и тесноноси (Catarrhin) – още по-древна група примати, възникнали още преди разделението на големи и малки маймуни. Новата маймуна, наречена Pliobates catalonia е живяла в миоцена (преди 11,6 млн. години).

Примитивният строеж на зъбите е характерен за маймуните, а строежът на черепа и съотношението между масата на тялото и масата на мозъка е по-близо до хоминоидите.

Но най-необичаен се оказал строежът на крайниците, които са позволявали на маймуната внимателно да лази по дърветата, но лакътят е бил лишен от възможността за висене по клоните (именно тези черти отличават с временните човекоподобни маймуни от други примати). Накрая, строежът на ухото се оказал още по-примитивен, отколкото при приматите, предшестващи тесноносите маймуни.

Учените предполагат, че плиобат може да е последният общ прародител на хоминоидите. Въпреки предишните представи това е било неголямо животно, повече подобно на съвременните гибони, отколкото на съвременните хоминиди – орангутани, горили, шимпанзета и хора.

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес