Ваксината на AstraZeneca предоставя слаба защита срещу слабо до средно протичаща инфекция с новия африкански вариант на коронавируса. Това сочи изследване, публикувано в престижното издание The New England Journal of Medicine.
В проучването са взели участие около 1500 души, които са били на средна възраст около 30 години. От тях 56% мъже, а 71% са били чернокожи африканци, 3% са имали високо кръвно налягане или хронични дихателни проблеми. От 717 души в плацебо групата 23 са развили среднотежка COVID инфекция. При ваксинираните с реалната ваксина 19 от 750 са развили среднотежка инфекция. Положителното е, че сред болните не е имало хоспитализации - нито при ваксинираните, нито при плацебо групата.
Изрично е посочено, че изследването не дава отговор дали ваксината предотвратява тежка форма на COVID-19, защото няма нито един влязъл в болница и в двете групи на проучването.
Изводите от изследването са, че в Южна Африка ефективността на ваксината е 21.9%, а ефективността срещу самия африкански вариант е едва 10.4% 14 дни след втората доза. Предишни данни от Обединеното кралство, Бразилия и Южна Африка показваха, че ваксината (преди да се появи новият B.1.351 вариант, бел. ред.) е имала обща ефективност от 66.7% и специфична ефективност срещу английския вариант B.1.1.7 от 74.6%.
Авторите подчертават, че макар имунният отговор да е слаб и титрите на неутрализиращите антитела да са ниски, то това касае само хуморалния имунитет т.е. този, осигуряван от антитела. Не е добре изучен клетъчния имунен отговор, а там сериозна промяна в епитопите не е наблюдавана, което подсказва, че би трябвало да има някакъв клетъчен имунитет спрямо въпросните нови вирусни варианти.
Самото проучване е финансирано от фондацията на Бил и Мелинда Гейтс, но това не е единственият му източник на финансиране.
Още: Ефективността на AstraZeneca: 79% според проучване