Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Ново откритие в Гьобекли тепе поставя под съмнение ролята му като храм

28 октомври 2022, 07:50 часа • 32669 прочитания

През последния сезон на разкопки археолози са открили мелнични камъни на територията на Гьобекли тепе – известен храмов комплекс от мезолита. Тези находки не само позволяват на учените да научат повече за историята на човечеството, но и поставят под съмнение хипотезата, че древният паметник е бил само култово съоръжение, съобщава Arkeonews.

Още: Пъб в английска провинция е обитаван от призраци, твърдят местни

Още: Партените: Незаконните деца на войната на Спарта

„Направихме голям брой находки по време на тазгодишната работа, като мелнични камъни и каменни чукове. Броят на тези артефакти показва, че те са били използвани тук ежедневно“, казва Неджми Карул, археолог от Истанбулския университет и ръководител на екипа за разкопки.

По думите на учения информацията, получена по време на археологическите разкопки в Гьобекли тепе, се променя, тъй като се извършват нови изследвания и анализ на данни. Докато някои от общоприетите възгледи за Гьобекли тепе все още са валидни, други ще трябва да бъдат преразгледани в светлината на новите находки.

В древни времена мелничните камъни често са били използвани за смачкване на растения за приготвяне на храна. А това означава, че на мястото на предполагаемия храмов комплекс са били разположени не само ритуални сгради, но и жилища на хора.

Още: Този рядък минерал е по-стар от Земята

Още: Мистериозна глава на "човек-змия" отпреди 7500 години повдига въпроси

Teomancimit / CC BY-SA 3.0

Още: Можете ли да кажете кой възел е най-здрав? Повечето хора се провалят

Още: Революции, променили историята по VIASAT HISTORY (ВИДЕА)

„Освен това откриването на тези инструменти, използвани за приготвяне на храна, показва, че когато първите селища са започнали да се появяват на това място, но все още не е имало земеделска дейност, хората вече са събирали диворастящи зърнени култури за храна. И с времето този процес е еволюирал в култивиране на растения“, добавя Неджми Карул.

Гьобекли тепе в югоизточна Турция е обект на световното културно наследство на ЮНЕСКО, датиращ от 11 700 години. Състои се от кръгли помещения без врати, поддържани от петметрови варовикови колони, оформени в Т-образна форма. Повечето колони съдържат изображения на животни.

Още: Древни британци убили и разчленили най-малко 37 души

Още: Когато ползата стане вреда: учен говори за митовете за популярните диети

Според проучвания това място би могло да служи като култово съоръжение. След около два века използване мястото умишлено е било засипано с камъни. Това място предшества началото на земеделската ера, така че не е ясно коя цивилизация е построила такива масивни конструкции, използвайки само ръчни брадви, и какво представляват фигурите по колоните.

ВИЖТЕ ОЩЕ: Древни хора погребали странно здание на 11 000 години до Гьобекли тепе

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Антония Михайлова
Антония Михайлова Отговорен редактор
Новините днес