Медикаментите за високо кръвно налягане могат да подобрят степента на преживяемост на COVID-19 и да намалят тежестта на инфекцията. Това показват нови изследвания на Университета в Източна Англия, пише БГНЕС.
Още: В древна Троя през 2500 г. пр.н.е. всички пиели вино, и то много
Още: Откриха нещо нечувано в Африка: Историята на този континент ще бъде пренаписана
Учените изследвали 28 000 пациенти, приемащи клас лекарства, които се използват за лечение на хипертония (високо кръвно налягане). Те открили, че рискът от тежко заболяване и смърт от Covid-19 е намален при пациенти с високо кръвно налягане, които приемат ангиотензин-конвертиращи ензимни инхибитори (ACEi) или ангиотензин-рецепторни блокери (ARB).
"Знаем, че пациентите със сърдечно-съдови заболявания са изложени на особен риск от тежка инфекция при COVID-19. Но в началото на пандемията имаше опасения, че специфичните лекарства за високо кръвно налягане могат да бъдат свързани с по-лоши резултати за пациентите с COVID-19. Искахме да разберем какво е въздействието на тези лекарства за хората с COVID-19. Ето защо проучихме резултатите за пациенти, приемащи антихипертензивни лекарства - разглеждайки по-специално онези, които наричаме "критични" резултати, като например приемане в интензивно отделение или поставяне на респиратор, или случаи на смърт", каза д-р Василиус Василиу, водещ изследовател в Медицинското училище в Норич.
Екипът анализирал данни от 19 проучвания, свързани с COVID-19 и ACEi и ARB лекарства. Мета-анализът включва повече от 28 000 пациенти и е най-голямото и детайлно подобно проучване до момента. Те сравнили данните на пациенти с COVID-19, които приемат АСЕ и или ARB лекарства, с такива, които не го правят.
Още: Doomscrolling - от 2010 г. насам човечеството стремително затъпява
"Установихме, че има значително по-малък риск от смърт и критични резултати, така че те в действителност могат да имат защитна роля - особено при пациенти с хипертония. Пациентите с COVID-19 с високо кръвно налягане, които приемат ACEi/ARB лекарства, са с 0,67 пъти по-малка вероятност да имат критичен или фатален резултат от тези, които не приемат тези лекарства. Тъй като светът се тревожи за потенциална втора вълна от инфекцията, е особено важно да разберем въздействието, което тези медикаменти оказват при пациенти с COVID-19. Нашите изследвания предоставят съществени доказателства за препоръчване на продължителната употреба на тези лекарства, ако пациентите вече са ги приемали", добави Василиу.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Невробиолози разбраха как мозъкът предсказва бъдещето
Още: Растенията също страдат от стрес, нов умен сензор им помага
Това изследване не е първото такова, което има такова заключение. В началото на юни тази година се появи информация и за китайско изследване, което има подобни заключения, но не беше лабораторно потвърдено.
Въпроси, обаче, повдига български лекар - дерматологът проф. Георги Чернев. Става въпрос за ангиотензин-рецепторните блокери (ARB), по-известни с наименованието "сартани".
Тръгналият си скандално от Кожна клиника на МВР болница дерматолог професор Георги Чернев, който до 4 май, 2020 година беше неин ръководител, твърди, че още преди 2 години е подал сигнал до Изпълнителната агенция по лекарствата (ИАЛ) с данни от клинични наблюдения, че пациенти развиват меланома след прием на сартани. Професорът се оплака, че е бил заплашван заради опитите си да хвърли светлина върху откритията си и че управляващите в България умишлено не говорят по темата.
Още: Научен пробив: Превръщат речеви мисли в изговорени думи
Още: Математиката е в кръвта ѝ: 13-годишна ученичка е с по-високо IQ от Айнщайн и Хокинг (СНИМКА)
Освен това, той цитира публикувана статия в списание Oncogene, на екип от чужди учени т.е. не българи, които лабораторно потвърждават неговите и на негови асистенти клинични наблюдения – че при определени обстоятелства сартаните могат да са канцерогенни. Статията в оригинал можете да видите ТУК! Съгласно казаното от проф. Чернев пред Actualno.com, сартаните имат канцерогенен ефект според наличността на определени рецептори в клетките на даден човек - конкретно става въпрос за растеж на меланома! Т.е. - не във всеки случай човек може да развие меланом от прием на сартани, буквално зависи от гена му! Неговата позиция обаче не се подкрепя от държавата - в официален отговор до Actualno.com здравното министерство разясни защо! Проф. Чернев не закъсня да обори този отговор - НАУЧЕТЕ ТУК КАК!