Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нови данни: Няма голяма разлика между "Делта" и "Алфа" вариантите при деца

10 октомври 2021, 12:34 часа • 11235 прочитания

Обобщение на данни от две важни научни изследвания, касаещи коронавируса и болестта COVID-19, беше публикувано в агенция Reuters.

Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Първото проучване е все още чернова т.е. не е рецензирано и потвърдено от научен екип. То обхваща около 1400 деца във Великобритания в училищна възраст, разделени почти поравно в две групи - на преболедували вариант "Алфа" на SARS-CoV-2 и на вариант "Делта". Съгласно заключенията в него, в общия случай вариантът "Делта" протича малко по-тежко от варианта "Алфа" при деца, като има малко повече симптоми, като по-изразени са треската с висока температура и главоболие, що се отнася до "Делта". И в двете групи, над 50% от децата не са боледували симптоматично повече от 5 дни. И в двете групи почти няма разлика в броя на деца, заболели по-тежко и имащи симптоми след 28-мия ден. Ако детето е по-малко, оздравява малко по-бързо.

Второто проучване е публикувано в сп. Nature, т.е. не е чернова. Основното му заключение е, че клетъчният имунитет при преболедували е по-силен, отколкото само при ваксинирани (т.нар. B клетки). Оказва се, че B клетките при преболедували развиват по-силен отговор срещу нови варианти на вируса, отколкото тези при само ваксинирани с РНК ваксини (на Pfizer/BioNTech и Moderna). Изследванията на кръвна плазма сочат и друго - хуморалният имунитет (т.е. този, който произвежда антитела), е по-силен след ваксиниране и така общият имунен отговор в кръвната плазма на само ваксинирани спрямо само преболедували е по-силен. Хуморалният имунитет обаче почва да намалява сериозно след 6-тия месец от ваксинация.

Има и изрично предупреждение - ако се разболееш от COVID-19, можеш да умреш, докато ако си ваксиниран, тази опасност отпада. Освен това, вече многократно се посочва, че за да не се разболееш от COVID-19 е много важно да имаш антитела и реакция в носоглътката, докато клетъчният имунитет се включва по-късно в борбата и ако вирусът вече се е разпространил повече в организма, става по-неясно кой ще спечели.

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес