Ако човек има кръвен съсирек в мозъка си или в друг важен орган, е наложително това образувание да бъде премахнато възможно най-скоро. Нов, експериментален преобразувател, би могъл да помогне за това, като използва въртящи се ултразвукови вълни за разграждане на кръвни съсиреци много по-бързо от съществуващите методи.
Разработено от учени от Държавния университет на Северна Каролина и Технологичния институт на Джорджия, устройството се използва при състояние, което е известно като "церебрална венозна синусова тромбоза" (CVST). Съсиреците се образуват във вените, които позволяват на кръвта да се оттича от мозъка. Когато тези вени бъдат блокирани от съсирек, кръвното налягане в мозъка се повишава до такава степен, че може да възникне потенциално смъртоносен или инвалидизиращ кръвоизлив.
ОЩЕ: Този симптом със стомаха издава кръвен съсирек
Повечето съществуващи CVST лечения включват използване на лекарства за разтваряне на съсирека. Според екипа, разработил новия метод, проблем при терапията с лекарства е, че са необходими средно около 29 часа – но никога по-малко от 15 часа, за да подействат медикаментите. За разлика от това, новият трансдюсер разгражда съсиреците за по-малко от 30 минути.
Устройството се поставя в катетър, който се вкарва хирургически във вената и се подава към мястото на съсирека. След като достигне дестинацията, уредът излъчва ултразвукови импулси, които се движат по "спираловиден" начин, подобен на торнадо. Напрежението, произведено от тези "вихрови ултразвукови" вълни, е достатъчно за бързо и цялостно разграждане на съсирека.
Този ефект се свързва с констатациите от предишно изследване на Johns Hopkins Medicine, което показа, че е по-малко вероятно да се образуват съсиреци в сърцето, когато кръвта образува спирални вихри, докато тече през мускула.
ОЩЕ: Специалист: Мозъкът ни може да се превърне в наш ВРАГ
Досега трансдюсерът е успешно тестван върху съсиреци в 3D отпечатан модел на церебралната венозна синусна област на мозъка, пълна с кръв от крави. Освен това при използване в проби от животински вени е установено, че вълните са безвредни за стените на вените. Ултразвуковите импулси не причиняват и съществено увреждане на червените кръвни клетки.
"Следващата стъпка е да извършим тестове, използвайки животински модел, за да установим по-добре жизнеспособността на тази техника за лечение на CVST", казва ръководителят на изследването. "Ако тези тестове са успешни, се надяваме да продължим с клиничните изпитания", допълва още той.