Учени създадоха от стволови клетки на мишки, без да прилагат оплождане, ембрионални структури, които са много близки до начален стадий от развитието на ембриона, предаде БГНЕС.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Специалистите, които разработиха за пръв път в ин витро лаборатория тези структури, приличащи на нормални ембриони в начален стадий на развитие, се надяват по този начин да разберат повече за това как се сформира плацентата и как ембрионът се имплантира в лигавицата на матката.
Когато клетъчните сфери, получени от два вида стволови клетки на мишки, бъдат внесени в матката, започват процеси, напомнящи на тези, при имплантирането на ембриона на маточната стена. Тези ембрионални структури обаче не могат да продължат развитието си до зрели ембриони. Те обаче дават на учените модел за изследване на ембрионалното развитие, което в началния си стадий е слабо проучено.
Няколко дни след оплождането, яйцеклетката на бозайниците се развива нормално в бластоцит, който отговаря на ембриона в началния стадий на развитие. Той представлява сферична структура, която е съставена от един слой външни клетки /бъдещата плацента/, обгръщащ кухина, запълнена с течност, която съдържа ембрионални клетки.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Учените, които са автори на това изследване, публикувано в списание Nature, нарекоха ембрионалните структури, получени от стволовите клетки, бластоиди. Тяхното поведение е подобно на нормален ембрион на няколко дни.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид
За пръв път учените успяха да хвърлят светлина на молекулярните механизми на имплантиране в стената на матката и тези резултати могат да помогнат да се разберат по-добре някои аспекти на безплодието и са се подобрят резултатите при асистираните репродуктивни методи.