Промени размера
Аа Аа Аа Аа Аа

Нова опасна игра, идваща от YouTube, кара деца да се самоубиват - наистина ли?

28 февруари 2019, 08:51 часа • 18736 прочитания

От вчера (27 февруари) в различни български сайтове се появи новината, че през приложението WhatsApp, Facebook и детския канал на YouTube върви много опасна игра под формата на pop up реклама, която кара деца да се самонараняват и дори да се самоубиват. Става въпрос за т.нар. игра "Момо".

Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура

Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието 

Най-общо казано същество на име Момо, което изглежда доста зловещо, показва картинно как да се пие белина, самозапалва се, обтрива се със сол до изгаряне и приканва гледащите да сторят същото, без да казват на родители, баби, дядовци и близки – иначе "мама и тате ще умрат". Казва се, че рекламата с Момо изкача и не можеш да я спреш, преди да я изгледаш цялата.

Лицето на Момо е всъщност е лицето на скулптурата Птица-майка, създадена от компанията Link Factory, която беше изложена преди години в т.нар. Ванилена галерия в Токио, известна с ексцентричните си изложби. А интернет историята се появи на бял свят още през юли, 2018 година, когато стана ясно, че зад Момо стоят опити някой да се свърже с теб през мобилното ти устройство и чрез заплахи да те принуди да правиш нещо толкова опасно, че може да застраши живота ти, което много прилича на митичната игра "Син кит".

Непонятно е обаче защо историята за Момо набира сила сега, тъй като всъщност няма нито един достоверен източник на информация, който да потвърждава опасността - няма и нито един официално потвърден случай на загинало дете заради Момо. В свой коментарен материал изданието Intelligencer посочва, че сега всичко тръгва от пост във Facebook, пресподелен в Twitter, в който историята се разказва, но няма линкове към конкретни видеа в Yotube, в които се появява Момо. Това обаче не пречи новината за Момо да набира сила както в социалните мрежи, така и в конвенционалните медии - например американската телевизия WPTV (долното видео). А полицията в Северна Ирландия публикува изрична информация в официалната си страница във Facebook, според която Момо всъщност е опит на хакери да се доберат до лична информация в дадено мобилно устройство.

Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията

Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид

Предвид обществения интерес, преди няколко часа YouTube публикува официално изявление относно Момо. В него изрично се казва, че не са открити доказателства за видеа в най-големия онлайн видеоканал, в които да се показва "играта Момо". Има обаче видеа, обясняващи феномена Момо.

Отразяването от Нова телевизия

Водещата на сутрешния блок на Нова телевизия Аделина Радева анонисира новината, като каза, че "като разбрала, много се притеснила". А Ален Попович от Българската асоциация на агенциите за дигитални комуникации (БААДК) обясни, че историята за Момо е стара и че всъщност това е приложение, с което се правят номера на приятели - идеята е, че зад снимката на Момо може да стои реален човек, който иска да стресне свой приятел или пък настроен специално чатбот. Попович настоя, че всичко това може да се контролира и приложението с Момо да не бъде допускано на съответното мобилно устройство.

Още: Може ли изкуственият интелект да ни помогне да разберем езика на животните?

Още: Саксонци се сражавали като наемници за Византийската империя

Последвайте ни в Google News Showcase, за да получавате още актуални новини.
Ивайло Ачев
Ивайло Ачев Отговорен редактор
Новините днес