Ново изследване, публикувано в списание Science, дава надежда, че имунитетът при прекарано вече заболяване COVID-19 от новия коронавирус трае дълго време.
Още: Археолози откриха подземен лабиринт на инките, потвърждавайки вековен слух
Още: Разплетоха загадка, свързана с древните кенгура
Проучването на американски учени от Калифорния, което е публикувано в списание Science, е направено на база 254 кръвни проби, взети от общо 188 преболедували COVID-19, като пробите са вземани в интервал от 6 дни след първи симптоми до 8 месеца – 43 проби са от хора, които са боледували поне 6 месеца по-рано. Слабост на изследването е, че не са взети контролни проби от един и същ пациент в определени интервали за целия този период.
Окуржаващите резултати – специфичните B клетки, които са отговорни за производството на антитела и са част от клетъчния ни имунитет, всъщност се увеличават след шестия месец при прекаран COVID-19, като в някои от проучените случаи става въпрос за значително увеличение! Т-клетките, които пряко отговарят за предотвратяването и ограничаването на инфекцията от SARS-CoV-2 и също са част от клетъчния имунитет, намаляват леко, както и антителата, макар че специално за антителата зависи много от съответния организъм. За антителата обаче има важно уточнение – те влияят най-вече върху това да няма вторична инфекция от COVID-19.
Резултатите от това изследване дават надежда, още повече, че през август беше публикувано друго изследване – че специфичните Т-клетки, образувани от прекарали Тежък респираторен синдром (SARS, който е считан за предшественик на SARS-CoV-2) остават в човешката кръв поне 17 години и пазят организма.
Още: Да доживееш до 124 години - китайка споделя тайните на дълголетието
Още: Как мравките могат да помогнат в проблема със задръстванията
Авторите на сегашното проучване предупреждават, че е възможно да не развиеш имунитет след прекаран COVID-19, но и че това е изключение и няма да попречи на изграждането на стаден имунитет - чрез ваксинация и чрез прекарване на болестта.
За още любопитни и полезни статии - очакваме ви във Viber канала ни! Последвайте ни тук!
Още: Лицето на "човека дракон": сензационна реконструкция на древния хоминид